Abolicja w NFZ dotyczy głównie niezgłoszonych w terminie członków rodziny Zgłoszenie członka rodziny jest obowiązkowe, ciąży na współmałżonku lub rodzicu osoby nieubezpieczonej. Fot. Archiwum

Abolicja w ponad 90 proc. dotyczy niezgłoszonych na czas członków rodziny. Spełniają oni co prawda warunki członka rodziny, jednakże z uwagi na brak zgłoszenia, nie zyskali prawa do świadczeń - wyjaśnia Janusz Janczewski, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w NFZ w Bydgoszczy.

Od 1999 r. prawo do skorzystania z bezpłatnych świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje od dnia zgłoszenia do tego ubezpieczenia. Dotyczy to również osób, które nie mając własnego obowiązkowego tytułu, mogą zostać dołączone do ubezpieczenia w charakterze członka rodziny.

Ich prawo do świadczeń również rozpoczyna się od dnia zgłoszenia. Zgłoszenie członka rodziny jest obowiązkowe, ciąży na współmałżonku lub rodzicu osoby nieubezpieczonej, a niedopełnienie tego obowiązku może nawet grozić karą grzywny.

Jak precyzuje w Gazecie Pomorskiej Janusz Janczewski, abolicja zezwala na dopełnienie brakującego zgłoszenia ze wskazaniem daty, od której osoba mogła być podana jako członek rodziny.

Abolicja spowoduje, że nie będzie on ścigany przez Fundusz za koszt udzielonych świadczeń, jeśli rodzic dopełni ówczesnego obowiązku i zgłosi go jako członka rodzony od dnia ustania stosunku pracy. 

Więcej: www.plus.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH