4 mln zł kary dla PZU Życie: zła definicja zawału serca

Sąd apelacyjny oddalił odwołanie PZU Życie od wyroku, potwierdzającego decyzję prezes UOKiK o nałożeniu na firmę prawie 4 mln zł kary - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK zakwestionował zapisy w umowach ubezpieczenia na życie.

W grudniu 2010 r. prezes UOKiK uznała, że przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania i nałożyła na firmę karę w wysokości 3 mln 967 tys. 296 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Urząd uznał, że wzorce ubezpieczenia na życie stosowane przez PZU Życie do czerwca 2010 r. zawierały definicję, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej. Wątpliwości wzbudziło w szczególności uzależnienie wypłaty odszkodowania w przypadku zawału serca od wystąpienia w elektrokardiogramie tzw. załamka Q, który - wedle obowiązującej wiedzy - wcale nie musi wystąpić w przypadku takiego zdarzenia.

Specyfiką prowadzonego postępowania UOKiK poprosił specjalistyczne instytucje posiadające wiedzę z dziedziny kardiologii m.in. Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w Warszawie o analizę definicji zawału serca stosowanej przez ubezpieczyciela w umowach z konsumentami.

Wątpliwości Urzędu potwierdziły opinie ekspertów - podczas zawału serca, nie muszą obligatoryjnie wystąpić przesłanki wymienione przez PZU Życie - załamek Q w EKG - informował w grudniu 2010 roku UOKiK.

PZU Życie odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w czerwcu 2010 r. podtrzymał decyzję o karze. Spółka złożyła odwołanie w Sądzie Apelacyjnym, które ten oddalił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH