22 mln Amerykanów straci ubezpieczenie zdrowotne po zniesieniu Obamacare FOT. Kevin McCoy/Wikimedia Commons

Republikański projekt ustawy o zniesieniu Obamacare przyczyni się do spadku deficytu budżetowego, ale w ciągu pierwszych 10 lat po wejściu ustawy w życie 22 mln Amerykanów nie będzie mieć ubezpieczenia - oceniło w poniedziałek (26 czerwca) Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO).

Podstawowym powodem wzrostu liczby nieubezpieczonych Amerykanów w 2026 r. do 49 mln z 27 mln obecnie byłoby zniesienie obecnego wymogu posiadania ubezpieczenia - stwierdziło w swym raporcie nt. skutków przyjęcia senackiej ustawy o zniesieniu Obamacare, Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO).

Biuro jest niezależną, ponadpartyjną agencją analityczną, opiniującą projekty ustaw z punktu widzenia skutków i obciążenia dla budżetu państwa. Na jego czele stoi ekonomista, Keith Hall, w przeszłości przewodniczący rady doradców ekonomicznych prezydenta George'a W. Busha.

Senacki projekt ustawy o zniesieniu Obamacare i wprowadzeniu nowego systemu opieki medycznej został przedstawiony przez liderów republikańskiej większości w Senacie w ubiegły czwartek. W poniedziałek została opublikowana ekspertyza CBO.

Wcześniej, 4 maja projekt zyskał aprobatę Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Po burzliwej debacie przyjęła ona ustawę o amerykańskiej opiece zdrowotnej (American Health Care Act; AHCA) stosunkiem głosów 217 do 213. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi teraz przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - będą uzgadniane podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta USA.

Senacki projekt ustawy tylko nieznacznie różni się od ustawy przyjętej przez Izbę Reprezentantów. CBO przygotowało dwie odrębne oceny dla każdej z nich. Zarówno ustawa izby niższej, jak i projekt senatorów GOP likwiduje obowiązek posiadania przez wszystkich dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych ubezpieczenia zdrowotnego. Oba zakładają też, że osoby, którym pracodawca nie zapewnił ubezpieczenia, będą mogły przy zakupie ubezpieczeń medycznych skorzystać z ulg podatkowych. Jak przewidują eksperci Kongresowego Biura Budżetowego, sprawi to, że składki ubezpieczeniowe wzrosną nawet o 20 proc. Dopiero po 10 latach od wprowadzenia ustawy w życie zaczną one spadać.

Senacki projekt jest postrzegany jako mniej radykalny od projektu izby niższej. Przewiduje mniejsze cięcia w programie Medicaid obejmującym opieką medyczną najuboższych, oferuje też większą osłonę prawną dla osób cierpiących na choroby przewlekłe oraz szersze ulgi podatkowe dla mało zarabiających Amerykanów w wieku od 50 do 65 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH