Z projektu przyszłorocznego budżetu wynika, że tylko niecałe 9 proc. emerytur i rent wypłacanych rolnikom będzie finansowanych z ich składek, a dotacja do funduszu emerytalno-rentowego KRUS wyniesie 15,4 mld zł. Dwa miliardy zł przeznaczone będzie na składkę zdrowotną rolników.

– Tak duża kwota dofinansowania KRUS nie dziwi, skoro wpływy ze składek ubezpieczonych nie finansują wypłat, każdy z nas musi z podatków finansować KRUS – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z SGH. Uważa, że to wyłącznie wina polityków, którzy boją się wprowadzać jakiekolwiek zmiany.

Ponad 2 mld zł z budżetowych pieniędzy będzie przeznaczone na sfinansowanie składki zdrowotnej osób mających do niej prawo, gdyż są rolnikami, domownikami lub świadczeniobiorcami KRUS.

Rolnicy nie muszą sami płacić za siebie składek do NFZ. Opłaca je budżet.

Jednocześnie od 1 października rolnicy posiadający gospodarstwa rolne o powierzchni ponad 50 ha będą płacić wyższe składki. Jednak nie będzie to miało znaczącego wpływu na sytuację finansów KRUS. W porównaniu z obecnym rokiem wysokość składek wzrośnie z 1,3 mld zł do 1,37 mld zł.

Prace nad reformą rolniczego systemu ubezpieczeń jeszcze się nie rozpoczęły. Profesor Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, który przewodniczy zespołowi ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji ds. Społecznych i Gospodarczych, przypomina, że miał nad tym systemem pracować specjalny zespół.

Kierowany przez ministra Michała Boniego zespół do spraw reformy sytemu ubezpieczenia społecznego rolników został powołany przez premiera 23 września 2008 r. – Do tej pory Komisja Trójstronna nie dostała żadnych informacji o efektach jego pracy. Można więc zakładać, że od kilku miesięcy nic się w tej sprawie nie dzieje – zauważa prof. Jan Klimek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH