Zintegrowany Informator Pacjenta - czy ruszy w lipcu?

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zapewnia, że prace nad wdrożeniem Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) idą zgodnie z planem, a obecnie trwają ostatnie modyfikacje, związane m.in. z ochroną danych pacjentów. Za pośrednictwem systemu każdy ubezpieczony będzie mógł przejrzeć własną historię medyczną online począwszy od 2004 roku.

Planujemy dać ubezpieczonym możliwość skorzystania z systemu na przełomie czerwca i lipca - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choć czasu nie zostało wiele, a pierwsze testy Zintegrowany Informator Pacjenta ma już za sobą (w ramach pilotażu próbnego wewnątrz NFZ), nie jest jeszcze gotowy do wdrożenia. - Prace trwają, modyfikujemy system. W Wielkopolsce nadal trwa pilotaż na podstawie poprzedniej wersji. Teraz modyfikujemy go etapami - wyjaśnia prezes NFZ.

Dzięki nowemu systemowi pacjent będzie mógł sprawdzić przez internet historię przebytych chorób, znaleźć informacje o zrealizowanych receptach, przyjmowanych lekach, odwiedzonych lekarzach, przebytych operacjach czy kosztach leczenia. Każdy ubezpieczony, który będzie chciał z takiej możliwości skorzystać, powinien zgłosić się do oddziału NFZ po indywidualny login i hasło dostępu do swojego konta.

Na serwerze mają być przechowywane takie dane pacjenta jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Nie będą one jednak wyświetlane po zalogowaniu się do ZIP-a. Początkowo dostępna będzie tylko część z informacji o pacjencie. Przedstawiciele NFZ zapewniają, że wszystkie dane, jakie w systemie się pojawią, będą w pełni bezpieczne.

W tej chwili przedstawiamy swoje pomysły Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Reakcja jest jak najbardziej pozytywna, ale oczywiście na koniec, kiedy już wszystko przedstawimy, zrobimy także studyjne spotkanie na ten temat z GIODO - zapewnia Agnieszka Pachciarz.

Zintegrowany Informator Pacjenta to kolejne narzędzie (po e-WUŚ), które umożliwi zdalny dostęp do danych pacjentów. Korzystania z nowego systemu nie powinny obawiać się również osoby starsze. Jego obsługa ma być prosta, przyjazna i intuicyjna - NFZ uwzględnił to w przeprowadzanych testach.

Samo wejście do systemu jest banalną sprawą, trzeba usiąść, wpisać swój kod i otworzyć stronę. To tak jak wejście na swoje konto w banku - tłumaczy prezes NFZ.

ZIP ma służyć również lekarzom. Kompleksowy podgląd historii medycznej pacjenta może znacząco wspomóc dalsze diagnozowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH