Zdalna Przychodnia Comarch Healthcare jako uzupełnienie systemu tradycyjnej opieki zdrowotnej

Telemedycyna jest narzędziem komplementarnym wobec tradycyjnej opieki zdrowotnej i pozwala zwiększyć wachlarz oferowanych świadczeń zdrowotnych - mówi Bartosz Pampuch, Wiceprezes Comarch Healthcare.

- Czy jesteśmy przygotowani na szybkie wdrożenie rozwiązań telemedycznych?
Bartosz Pampuch, Wiceprezes Comarch Healthcare (B.P.): - Duży wpływ na coraz większą obecność nowoczesnej technologii informacyjnej i komunikacyjnej w opiece medycznej i we wzajemnych relacjach lekarzy, podmiotów medycznych oraz pacjentów mają przemiany społeczne, zachodzące już od kilkunastu lat w kraju i na świecie. Stopniowo rosną nasze oczekiwania wobec stylu i jakości życia, a co za tym idzie – wobec świadczonej opieki medycznej.

Przeciętnemu pacjentowi nie wystarczy już ominięcie kolejek w poczekalniach. Każdy z nas chce być przyjęty do lekarza jak najszybciej, co więcej - wybrany lekarz musi być dobrze oceniany przez innych pacjentów. Niemniej jednak zaspokojenie wszystkich tych potrzeb, w obliczu deficytu wyspecjalizowanej kadry medycznej i postępującego procesu geriatryzacji społeczeństwa, jest sporym wyzwaniem. Odpowiedzią jest wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych w obszarze medycyny. Ten proces już zachodzi i jest nieunikniony. Im szybciej zdamy sobie sprawę z korzyści płynących z zastosowania rozwiązań telemedycznych, tym szybciej przygotujemy się do ich wdrożenia.

-  W przypadku rozwiązań telemedycznych często spotykamy się ze stwierdzeniem, że nowoczesne rozwiązania prowadzą do odhumanizowania opieki medycznej. Czy to twierdzenie jest prawdziwe?
B.P.: - Nic bardziej mylnego. Telemedycyna jest narzędziem komplementarnym wobec tradycyjnej opieki zdrowotnej i pozwala zwiększyć wachlarz oferowanych świadczeń zdrowotnych.

Mam tu na myśli chociażby: zdalny dostęp do dokumentacji medycznej oraz wyników badań laboratoryjnych bądź radiologicznych z komentarzami od lekarza prowadzącego oraz jego zaleceniami co do dalszego postępowania; konsultacje online z lekarzem w sytuacji, gdy nie ma potrzeby na kolejną wizytę stacjonarną (np. konsultacja wyników badań, planowanie dalszego leczenia); zdalne konsultacje medyczne między lekarzem prowadzącym a lekarzami innych specjalizacji - bardzo często ułatwiające dostęp do opieki medycznej mieszkańcom małych miejscowości - czy całodobowy zdalny monitoring, w trakcie którego kontrolowane są wybrane parametry życiowe pacjenta objętego monitoringiem.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH