Zdalna Pielęgniarka - nowy wymiar opieki w szkołach Zdalna Pielęgniarka - nowy wymiar opieki w szkołach

Zdalna Pielęgniarka to zestaw aplikacji zintegrowanych z przenośnym stanowiskiem telemedycznym. Rozwiązanie umożliwia wykonywanie badań przesiewowych oraz przygotowanie i przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej uczniów. Dzięki usłudze możliwe jest wczesne wykrywanie zaburzeń zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Zastosowanie Zdalnej Pielęgniarki nie tylko ułatwia pracę personelowi medycznemu, ale także pozwala na udostępnianie elektronicznych danych o stanie zdrowia dzieci ich rodzicom lub opiekunom.

Narastające problemy epidemiologiczne wśród uczniów
Planowanie działań zdrowotnych, dotyczących ochrony i promocji zdrowia odbywa się w oparciu o dane określające aktualny stan zdrowia oraz na podstawie odnotowywanych tendencji zdrowotnych. W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem rozwoju otyłości wśród młodzieży szkolnej.

Według badań z 2016 roku ponad 38% dzieci w wieku 6-13 lat dotkniętych jest problemem otyłości. Wykazano, że głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna uczniów w ciągu tygodnia (1).

Rosnący problem z nadmierną wagą ciała wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym obserwowany jest od ponad 20 lat. Brak wyraźnej poprawy spadku masy ciała wśród najmłodszych może świadczyć o niewłaściwie planowanych akcjach prozdrowotnych. W ostatnich latach zwiększa się również liczba dzieci i młodzieży z chorobami przewlekłymi.

Według danych uzyskanych w ramach badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) objawy astmy i chorób alergicznych ma od 10% do 20% dzieci. Bez właściwych interwencji i zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, uwzględniających zmiany w stanie zdrowia oraz aktualną sytuację demograficzną w Polsce, problem funkcjonowania społecznego populacji dzieci i młodzieży z chorobami przewlekłymi będzie narastał (2).

Mimo znacznego odsetka dzieci cierpiących na różne dolegliwości tylko część z nich może liczyć na profesjonalną opiekę personelu medycznego. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku 99% dzieci objętych było opieką pielęgniarską, ale tylko 50% z nich miało zapewnioną opiekę medyczną w placówkach szkolnych.

Nowe wymagania, jakie stawiane są gabinetom pomocy przedmedycznej mogą przyczynić się do pogorszenia tych statystyk. Biorąc pod uwagę duże znaczenie przeprowadzanych wśród uczniów bilansów oraz wczesnej profilaktyki w zakresie chorób dziedzicznych, przewlekłych i cywilizacyjnych ważne jest regularne przeprowadzanie badań przesiewowych w taki sposób, by uzyskać dane umożliwiające podjęcie skutecznych działań prozdrowotnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH