Zbadano dostępność stron www dla niepełnosprawnych. Serwis MZ oceniony na trójkę Najlepiej sytuacja z dostępnością wygląda na poziomie administracji centralnej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Liczba serwisów internetowych administracji publicznej spełniających wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami zwiększyła się z 22,9 proc. w 2016 r. do 47,8 proc. w 2017 r. - wynika z opublikowanego we wtorek (25 kwietnia) raportu Fundacji Widzialni. Strona Ministerstwa Zdrowia otrzymała jedynie ocenę dostateczną, NFZ - dobrą, za to serwis CSIOZ - bardzo dobrą.

Fundacja Widzialni bada dostępność dla osób z niepełnosprawności serwisów internetowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem serwisów administracji publicznej. Od 2013 r. publikuje na ten temat raporty.

Jak wynika z najnowszego raportu (badania przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia br.) w 2017 r. 47,8 proc. serwisów administracji publicznej było dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. W raporcie przebadane zostały serwisy najważniejszych osób i instytucji, ministerstw, a także innych instytucji publicznych. Ponadto w tym roku sprawdzono wybrane e-usługi oferowane przez państwo.

- Liczymy, że w następnych latach będzie lepiej. Niestety badanie e-usług wykazało, że tu jest jeszcze wiele do zrobienia. Użytkownicy z dysfunkcją wzroku z nich nie skorzystają - powiedział podczas konferencji "Włączenie cyfrowe. Dostępne e-usługi" wiceprezes Fundacji Widzialni Przemysław Marcinkowski.

Dodał, że najlepiej sytuacja z dostępnością wygląda na poziomie administracji centralnej.

- W dużej części serwisów ministerstw dostępność jest uwzględniana na poziomie systemowym, czyli już przed publikacją, materiały są przygotowywane tak, aby spełniały wymagania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - powiedział.

Wskazał jednak, że dopracowania wymaga odpowiednie opisanie zdjęć, grafik, a także formularzy tak, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i urządzeń, z których korzystają. Jak mówił Marcinkowski gorzej sytuacja wygląda w administracji samorządowej.

Badanie dostępności stron www i e-usług składało się z trzech etapów. W pierwszym etapie badanie przeprowadzili eksperci, w drugim - w badaniu brali udział konsultanci z niepełnosprawnościami; niedowidzący, niewidomy, niesłyszący. W trzecim etapie konsultanci ci sprawdzali m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, elementów multimedialnych oraz łatwość poruszania się po danym serwisie.

Wśród 6 stron najważniejszych osób i instytucji w państwie ocenę dostateczną, jeśli chodzi o dostępność stron internetowych dla osób z niepełnosprawnościami otrzymały strony sejm.gov.pl, premier.gov.pl i prezydent.pl. Ocenę niedostateczną - trybunał.gov.pl, sn.pl, senat.gov.pl.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH