Zakopane: specjaliści o cyfrowym szpitalu przyszłości

Dzięki digitalizacji badań i scentralizowanemu gromadzeniu danych pacjenci mogą być leczeni sprawniej, bezpieczniej i niższym kosztem - mówili eksperci podczas zorganizowanych w Zakopanem warsztatów dla dziennikarzy "Idealny szpital przyszłości".

Historie chorób pacjentów, wyniki badań laboratoryjnych, zapisy z kamer pracujących podczas operacji - wszystko to może mieć postać elektroniczną, dzięki czemu lekarze mają ułatwiony dostęp do danych.

- Chirurdzy podczas operacji w każdej chwili mogą wyświetlić na sterylnym wyświetlaczu wszelkie dane i obrazy dotyczące pacjenta. Nie trzeba nosić ze sobą pękatych teczek z papierami i ciężkich kopert z kliszami rentgenowskimi - mówił Krzysztof Kęsek z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O bezpieczeństwo danych zadbają technologie stosowane np. w bankach. Szpitalne systemy informatyczne to m. in. systemy radiologiczne (RIS), do archiwizacji i udostępniania obrazów (PACS) i do badań laboratoryjnych (LIS). Funkcjonują one w wielu lecznicach, jednak problemem bywa ich niekompatybilność. Aby można było wykorzystywać dane pochodzące z różnych placówek, dotyczące tych samych osób, muszą obowiązywać odpowiednie standardy.

Uniwersalny standard winien być przyjęty przez odpowiednie władze. Dzięki niemu dane pacjenta mogą sobie nawzajem udostępniać placówki wysokospecjalistyczne, a docelowo - wszystkie placówki medyczne, w tym także lekarze rodzinni. Gromadzone centralnie dane mogą być dostępne w postaci "chmury" - zarówno dla pacjenta, jak i jego lekarzy. Centralizacja danych sprawia, że kolejni lekarze badający chorego wiedzą, jak był leczony, jak wyglądały jego badania obrazowe lub wyniki badań laboratoryjnych na przestrzeni kolejnych lat.

Przykładem wykorzystania nowej technologii może być chlubiąca się niemal stuletnią tradycją Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem. Jak mówił dyrektor lecznicy, prof. Daniel Zarzycki, w ortopedii badania obrazowe odgrywają szczególna rolę. Dzięki przejściu na technologię cyfrową, zdjęcie rentgenowskie lekarz może zobaczyć na monitorze w kilka sekund po jego wykonaniu.

- Zmodernizowana pracownia rentgenowska w Zakopanem wykorzystuje zarówno technologię pośrednią (specjalna folia zastępująca kliszę rentgenowską i skanowana laserowo), jak i dającą lepszą jakość obrazu technologię bezpośrednią - specjalny detektor o wymiarach dużej kasety rentgenowskiej, przesyłający dane za pośrednictwem kabla lub bezprzewodowo - w technologii wi-fi - wyjaśniał nadzorujący działanie systemu w Zakopanem Maciej Ćwikła.

Cyfrowe zdjęcie rentgenowskie wymaga wielokrotnie niższej dawki promieniowania, rzadziej też konieczne jest jego powtórzenie. Wyniki badań można wydawać pacjentom na płytach, ale dane przez dziesięciolecia pozostaną w archiwum.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH