Zarząd regionu podlaskiego podjął decyzję o realizacji systemu informacyjnego e-Zdrowie. Mariusz Feszler z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego zapowiedział, że zostanie on wdrożony do 2011 roku, a pierwsze usługi w jego ramach dostępne będą dla lekarzy i pacjentów rok później.

Projekt zakłada budowę zintegrowanego systemu informacyjnego, który docelowo objąłby wszystkie szpitale wojewódzkie i powiatowe w regionie. W jego ramach lekarze pracujący w tych placówkach będą mieli dostęp do elektronicznej kartoteki pacjenta, co, zdaniem Feszlera, znacznie ułatwi szybkie i sprawne postawienie diagnozy. System ma też umożliwiać analizę badań i diagnostykę na odległość.

Z myślą o samych pacjentach ma natomiast powstać wortal tematyczny poświęcony zdrowiu, zawierający porady i ciekawostki. System e-Zdrowie ma też ułatwić zarządzanie szpitalami zarówno władzom placówki, jak i organom założycielskim, czyli jednostkom samorządu. Dostęp do jednolitych komputerowych formularzy ułatwi dyrektorom zarządzenie personelem i np. wyposażeniem magazynu, a samorządowcom pozwoli na sprawniejszą analizę potrzebnych w placówce inwestycji.

Do udziału w projekcie zgłosiły się już 22, spośród 30, wojewódzkich i powiatowych szpitali działających w regionie.

Pozostałe placówki mają na to czas do końca października. Wtedy zacznie się etap konsultacji ze szpitalami i inwentaryzacji już obowiązujących w tych placówkach systemów, a dopiero na końcu, na tej bazie zbudowany zostanie zintegrowany system dla całego województwa.

Jak powiedziała PAP dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku Danuta Zawadzka, "spięcie" danych pacjentów w jedną sieć informacyjną jest bardzo istotne, szczególnie jeśli chodzi o wypadki, gdzie szybka identyfikacja stanu pacjenta decydować może o jego przeżyciu.

Zdaniem Zawadzkiej elektroniczna kartoteka powinna być dostępna także w karetkach pogotowia, ale system musiałby jednocześnie chronić dane osobowe pacjenta.

Całkowity koszt wdrożenia projektu e-Zdrowie to ok. 62 mln zł, z czego ze środków unijnych pochodzić będą 52 mln zł. Pozostałą kwotę, jako wkład własny, dołożą samorządy pełniące funkcję organów założycielskich dla poszczególnych placówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH