Lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie przez internet a wystawiony w sieci elektroniczny druk o niezdolności do pracy będzie od razu przesyłany do pracodawcy. ZUS w tym systemie będzie mógł kontrolować lekarzy wystawiających orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy.

Pracodawcy on-line będą informowani przez ZUS o niezdolności do pracy pracowników, za których opłacają składki. Takie rozwiązanie, które planuje wprowadzić ZUS, będzie możliwe, gdy lekarze zaczną wystawiać zwolnienia lekarskie nie na papierowych drukach ZUS ZLA, ale korzystając z elektronicznych dokumentów.

Inicjatywę popierają pracodawcy. Ich zdaniem ograniczy to liczbę fałszywych zwolnień lekarskich. System elektronicznych zwolnień lekarskich ma być wprowadzony za dwa lata.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS, w czasie kryzysu więcej osób choruje. To efekt lęku o utratę pracy i często pozorne działania pracowników obawiających się zwolnienia. W I kwartale 2008 r. pracownicy chorowali łącznie przez 48,7 mln dni, a w analogicznym okresie tego roku – przez 54,8 mln dni. Także wypłaty z tytułów zasiłków chorobowych z ZUS i wynagrodzeń za czas choroby od firm wzrosły z 2,25 mld zł do prawie 3 mld zł.

Pracodawcy skarżą się, że obecnie w przypadku krótkich zwolnień praktycznie niemożliwe jest skontrolowanie sposobu wykorzystania ich przez pracowników. Zdarzają się przypadki, że pracownicy korzystający z fałszywych zwolnień pracują za granicą, handlują na bazarach lub dorabiają w innych firmach. Dodatkowo pracownicy nie zawsze szybko zawiadamiają pracodawców o swojej niezdolności do pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik ma siedem dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego. Jeśli wyśle je listem poleconym siódmego dnia, to pracodawca lub ZUS wypłaca mu zasiłek chorobowy.

– ZUS przygotowuje nowe rozwiązanie, które zrewolucjonizuje zasady obsługi zwolnień lekarskich – mówi Piotr Starzyk, wiceprezes ZUS.

Za dwa lata lekarz będzie wystawiać zaświadczenie o niezdolności do pracy na specjalnej stronie internetowej ZUS. Aby to zrobić, będzie musiał się zalogować do serwisu za pomocą własnego indywidualnego profilu. Dzięki temu system automatycznie zamieści dane identyfikacyjne lekarza na zaświadczeniu. Podanie numeru PESEL osoby, dla której wystawiane jest zaświadczenie, spowoduje, że system pobierze z rejestrów centralnych ZUS dane ubezpieczonego oraz pracodawców. Zostaną one automatyczne zamieszczone na tylu zaświadczeniach, ilu osoba je otrzymująca ma aktualnie pracodawców. Nie będzie więc możliwe chorowanie w jednej firmie, a dodatkowo praca w kilku innych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH