ZIPowanie w internecie - jak chronione są nasze wrażliwe dane

Kilka miesięcy temu został uruchomiony eWUŚ. 1 lipca br. ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta. Na jesieni dodane zostaną kolejne funkcjonalności systemu, w tym dostęp do informacji dotyczących dzieci. Za dwa lata NFZ planuje wprowadzić do obiegu elektroniczne karty ubezpieczenia.

Po systemie eWUŚ, ZIP to drugi wdrażany przez NFZ projekt informatyczny. Trzecim będzie wydawanie kart ubezpieczenia.

- Obecnie współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia w zakresie takiej modyfikacji przepisów prawa, by umożliwiła wydawanie obywatelom kart z dostępem do danych, do których wgląd będą mogły mieć osoby trzecie np. w stanach wyższej konieczności. W obecnych ramach prawnych nie jest to możliwe - powiedziała prezes Fundusz, Agnieszka Pachciarz, podczas konferencji prasowej dotyczącej pierwszego tygodnia funkcjonowania Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) oraz bezpieczeństwa danych osobowych (Warszawa, 9 lipca br.).

Podkreśliła, że w najbliższych miesiącach NFZ skoncentruje się na zapewnieniu większej funkcjonalności systemu ZIP: - 80 proc. funkcjonalności już działa, pozostałe 20 procent będzie uruchamiane w najbliższych miesiącach - zapewniła prezes NFZ.

Co jeszcze nie działa?
System, który funkcjonuje od 1 lipca, zapewnia dostęp do danych osobie dorosłej. Na razie nie uwzględnia osób do 18 roku życia.

- Nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na wszystkie pytania, które miałyby dotyczyć dostępu do danych dziecka. Cała seria pytań wymaga udzielenia na nie odpowiedzi, zanim zadecydujemy kto, w jakich warunkach i w jakiej sytuacji może założyć wniosek ZIP dla dziecka i uzyskać dostęp do tych danych - mówił Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

- Osoby do 18 roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych, zatem musimy chronić ich prawa w sposób szczególny. Zasady na jakich będziemy udostępniać dane o dzieciach i komu, jest przedmiotem naszych rozważań. Chcemy tę funkcjonalność uruchomić jesienią - dodała prezes Agnieszka Pachciarz.

Inne dane, o które wzbogaci się ZIP, dotyczą m.in. informacji o kwotach przekazywanych przez ZUS. Rozwiązany ma zostać problem dostępu do własnych danych osób starszych, które samodzielnie nie mogą skorzystać z systemu i muszą scedować tę czynność na dzieci lub opiekunów, a także usprawniona komunikacja między pacjentem a Funduszem w zakresie zgłaszania zauważonych nieprawidłowości w rozliczeniach świadczeniodawców z płatnikiem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH