Wrocław: za dwa lata cała dokumentacja będzie elektroniczna?

Podpisana przez Prezydenta RP w 2011 r. ustawa o systemie informacji medycznej, zobowiązuje placówki medyczne do przejścia na elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) od 1 sierpnia 2014 r. Igor Chęciński, prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej obawia się, czy wszystkie placówki zdążą się przygotować do zmian.

Jak mówi Gazecie Wrocławskiej Igor Chęciński, Dolnośląska Izba Lekarska już zaczęła szkolić lekarzy w kierunku obsługi dokumentacji elektronicznej, jednak jej wprowadzenie wymaga jeszcze wielu inwestycji w otoczeniu informatycznym.

We Wrocławiu w związku z przejściem na EDM powstaje Centrum Przetwarzania Danych Medycznych. Inwestycję już dwa lata temu chciał zrealizować Wrocławski Medyczny Park Naukowo-Technologiczny. Dzisiaj jest dopiero na etapie szukania inżyniera kontraktu i firmy budowlanej. Budowa ma rozpocząć się pod koniec tego roku.

Przypomnijmy, że od 1 sierpnia 2014 r. EDM ma funkcjonować nie tylko we Wrocławiu, ale we wszystkich placówkach w Polce.

Z analiz prezentowanych przez dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochorny Zdrowia (CSIOZ), Leszka Sikorskiego wynika, że czas na wdrożenie EDM w placówce może znacznie przekroczyć 1 rok. Wybór wykonawcy miałby zajmować około 1-3 miesiące, zawarcie umowy i negocjacje około 1 miesiąca, wdrożenie 2-4 miesiące, szkolenia na funkcjonującym systemie około 2 tygodnie, natomiast konsolidacja systemów działających w placówce miałaby zająć około 3-9 miesięcy.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, pełniący również funkcję koordynatora ds. współpracy ze środowiskiem medycznym w CSIOZ w rozmowie z portalme rynekzdrowia.pl w sierpniu przyznawał, że dotrzymanie ustawowego terminu wprowadzenia EDM (1 sierpnia 2014 r.) wydaje się być coraz trudniejsze, ponieważ na procesy informatyzacyjne potrzeba czasu. Według niego, jeżeli EDM ma funkcjonować za dwa lata, musi być wdrażana natychmiast. Dotyczy to nie tylko szpitali, ale także małych placówek lecznictwa otwartego.

Czytaj. Elektroniczna dokumentacja medyczna: zostało niewiele czasu na wdrożenie

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada przygotowanie wytycznych, które pomogą placówkom medycznym we wprowadzeniu odpowiednich standardów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Leszek Sikorski uważa, że dotrzymanie ustawowego terminu wprowadzenia EDM w placówkach medycznych jest możliwe, zastrzega jednak, że zawsze trzeba mieć plan awaryjny.

Czytaj. CSIOZ zapowiada: będzie wsparcie dla placówek wdrażających elektroniczną dokumentację medyczną

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH