Wrocław: powstanie ośrodek gromadzący dane medyczne pacjentów Nim w ochronie zdrowia powstanie użyteczny rejestr usług medycznych upłynie jeszcze sporo czasu, ale od czegoś trzeba zacząć...

Umowę na utworzenie ogólnopolskiego ośrodka, w którym gromadzone będą dane medyczne pacjentów, podpisano w piątek (14 maja) w Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Ogólnopolski ośrodek innowacji i transferu technologii w zakresie e-zdrowia powstanie przy nowym Centrum Klinicznym przy ul. Borowskiej w ramach Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego.

Koszt inwestycji, zrealizowanej częściowo ze środków unijnych, wyniesie 75 mln zł.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezes zarządu parku technologicznego Wojciech Homola, projekt zakłada m.in. budowę Centrum Przetwarzania Danych – serwerowni, w której będą gromadzone i przetwarzane dane medyczne pacjentów. Pozwoli to na rozwój nowoczesnych e-usług w sektorze ochrony zdrowia m.in. teleradiologii, czyli przesyłania badań radiologicznych na odległość do opisu przez specjalistę.

Pacjent podczas wizyty w szpitalu czy u lekarza będzie musiał wyrazić zgodę na zachowanie i przetwarzanie swoich danych. Homola zaznaczył, że początkowo do rejestrów trafią podstawowe informacje, takie jak np. grupa krwi, przebyte choroby czy alergie. Baza danych będzie się jednak systematycznie powiększała i docelowo mają się tam znaleźć dane obrazowe, czyli np. wyniki tomografii i rezonansu magnetycznego USG.

Z zebranych informacji korzystać będą mogli jedynie upoważnieni przez pacjenta lekarze, a dane będzie można odczytać, korzystając z przeglądarki internetowej.

Pozwoli to również na prowadzenie wideokonferencji i przeprowadzanie konsultacji czy analizowania trudnych przypadków za pośrednictwem internetu.

Pierwsze projekty zakładają, że z centrum będzie mogło korzystać 19 szpitali z województwa dolnośląskiego i placówki w województwach sąsiadujących z Dolnym Śląskiem.

Zdaniem prorektora ds. klinicznych wrocławskiej Akademii Medycznej prof. dr hab. Jerzego Rudnickiego, powstanie centrum poprawi jakość leczenia pacjentów. Umożliwi bowiem na odległość udzielanie porad tym jednostkom, które posiadają odpowiednie urządzenia, ale brakuje im kadry do zdiagnozowania konkretnego przypadku.

Warta blisko 75 mln zł inwestycja ma być gotowa najpóźniej w pierwszym półroczu 2012 r. Projekt został dofinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH