Wrocław: powstaje platforma internetowa do przechowywania wyników badań naukowych

Platforma internetowa służąca do przechowywania wyników prac i badań naukowych, a także do ich prezentacji i wymiany powstaje na Politechnice Wrocławskiej. - To rozwiązanie wzmocni jakość zarządzania pracą badawczą - uważa dr inż. Mateusz Tykierko.

Prace nad platformą e-science.pl zakończą się w październiku. Narzędzie powstaje w ramach szerszego projektu - Specjalizowana Polska Infrastruktura Naukowa na rzecz Laboratoriów Badawczych (SPIN-LAB) - który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Jak powiedział PAP koordynator projektu SPIN-LAB dr inż. Mateusz Tykierko, platforma e-science.pl ma usprawnić działalność polskich laboratoriów badawczych i zapewnić miejsce do bezpiecznego przechowywania danych i wyników prac naukowych.

- Udostępniając bezpłatnie platformę chcemy pomóc we wdrożeniu w jednostkach naukowo-badawczych pakietu usług i aplikacji, które mają wspomagać działania laboratoryjne i wzmacniać jakość zarządzania pracą badawczą - mówił Tykierko.

Obok gromadzenia danych związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi, platforma umożliwia jej użytkownikom również ich wymianę w ramach zespołów badawczych. - Kierownik zespołu decyduje, do których usług mają dostęp członkowie zespołu oraz o poziomie dostępu do danych - dodał Tykierko.

Według Agnieszki Kwiecień, specjalisty z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (WCSS) Politechniki Wrocławskiej, przechowywanie danych w bezpiecznym i niekomercyjnym miejscu ma wiele zalet związanych z ich ochroną i bezpieczeństwem, ale jest też jednym z wymogów, jakie stawiają przed naukowcami instytucje finansujące.

- Wnioski o grant mogą stać się bardziej konkurencyjne, gdy jednostka naukowa wykaże zdolność do całościowego zarządzania danymi. Ponadto zespół oszczędza czas i zasoby, gdy ma wspólne miejsce składowania i dostępu do danych - mówiła Kwiecień.

Platforma e-science.pl gwarantuje jej użytkownikom ochronę techniczną i prawną gromadzonych danych. Jej twórcy podkreślają, że narzędzie nie przetwarza danych osobowych w celach komercyjnych, poza indeksowaniem kontrolowanym przez użytkownika nie przetwarza treści dokumentów, nie handluje danymi i informacjami użytkowników.

Aby podnieść zabezpieczenia służące ochronie gromadzonych danych, platforma została wyposażona w oprogramowanie do monitoringu i kontroli dostępu, zapory sieciowe, system wykrywania naruszeń bezpieczeństwa, szyfrowanie danych oraz fizyczne mechanizmy ochrony, takie jak: systemy przeciwpożarowe, systemy chłodzenia i wentylacji oraz monitoring i kontrola dostępu fizycznego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH