Wodzisław Śląski: e-dokumentacja coraz bliżej

Od sierpnia 2014 szpitale powinny prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. - Budowa nowych systemów informatycznych byłaby zbyt kosztowna, dlatego sprawdzamy na ile obecny system nadaje się do rozbudowy - mówią w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim.

Tworzenie dokumentacji w formie elektronicznej ma wiele zalet. Pozwoli m.in. na archiwizowanie i szybki wgląd w historię choroby pacjenta, możliwe będzie też przesyłanie takich danych pomiędzy szpitalami.

Informatyzacja szpitala pozwalająca na dostosowanie się do wymagań ustawowych wymaga jednak poważnych wydatków. Dyrekcja szpitala rozmawia z dostawcami sprzętu i oprogramowania sprawdzając na ile obecne urządzenia nadają się do rozbudowy i dostosowania do wymogów ustawowych. - Tak będzie na pewno taniej, niż gdybyśmy mieli zmieniać wszystko od podstaw - mówi nowinom.pl  Michał Zarębski, kierownik działu informatyki szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu.

Jak już pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl relacjonując sesję pt. "Inwestycje i źródła ich finansowania w placówkach medycznych", odbywającą się podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 13-15 maja br.), wdrażanie e-dokumentacji w szpitalach będzie wymagało rozważnych działań, co podkreślają sami dyrektorzy.

Jak np. doradza dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu Marek Piskozub, informatyzacja szpitala musi być przeprowadzana z jasną świadomością celu, a oczekiwania personelu szpitala sprecyzowane jeszcze na etapie wdrożenia. - Żadna firma przy dokładaniu nowych rozwiązań do już działającego systemu nie podejmie się przepisania danych pacjentów - poddaje pod rozwagę dyrektor opolskiego szpitala.

Zwraca też uwagę, iż wprowadzanie systemu wymaga zmiany przyzwyczajeń. - Dane muszą być wpisywane od razu, a raz wypełniona karta informacyjna pacjenta nie podlega w systemie już żadnym uzupełnieniom - mówił, wskazując jednocześnie na tak ważny walor dokumentacji wypisywanej elektronicznie jak jej czytelność dla każdego lekarza.

Jak podczas wspomnianej konferencji prognozowali dyrektorzy, można sądzić, że nie wszystkie szpitale uporają się z wprowadzeniem wymaganych rozwiązań informatycznych do czasu wejścia w życie w lipcu 2014 r. przepisów o systemie elektronicznej dokumentacji medycznej.

- Sporym problemem jest polityka firm, które często proponują, gdy konieczna jest kompilacja systemów funkcjonujących w jednostce, rozpoczynanie ich budowy od nowa - potwierdzał Wojciech Szafrański, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o., dodając, że wielu dyrektorów ma nadzieję na przesunięcie terminu, od którego zacznie obowiązywać ustawowy obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH