Wielkopolskie: szpital pulmonologiczny wdrożył elektroniczny obieg informacji

Sieć bezprzewodowa zbudowana w oparciu o rozwiązania Meru Networks zapewnia Wielkopolskiemu Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii niezakłóconą pracę specjalistycznej aplikacji medycznej Eskulap. Tym samym lekarze i personel szpitala mają ciągły dostęp do cyfrowych danych pacjentów.

Zapewnienie elektronicznego obiegu i przetwarzania danych medycznych to jeden z obowiązków nałożonych na placówki ochrony zdrowia przez Ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, uchwaloną 28 kwietnia 2011 r. Aby móc wykorzystywać potencjał cyfrowego obiegu informacji i jednocześnie spełnić wymagania ustawowe, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii zbudowało i uruchomiło bezprzewodową sieć dla kadry medycznej w oparciu o rozwiązania Meru Networks.

Umożliwiło to wprowadzenie e-obchodów z wykorzystaniem tabletów medycznych pracujących na Zintegrowanym Systemie Informatycznym Szpitala Eskulap.

Zastosowanie rozwiązań Meru Networks w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii pozwoliło ośrodkowi zbudować szybką, niezawodną sieć bezprzewodową opartą na płynnym przełączaniu pomiędzy punktami dostępowymi, co gwarantuje ciągłą pracę zaawansowanych systemów informatycznych zaimplementowanych do struktury IT Centrum, takich jak HIS Eskulap.

Zasięgiem sieci objęto sale chorych, pokoje lekarzy, pokoje pielęgniarskie oraz korytarze wybranych oddziałów Centrum w Poznaniu. Na co dzień korzysta z niej ok. 50 lekarzy i pielęgniarek. Siecią zarządza dział IT szpitala.

E-obchód daje personelowi medycznemu ciągły dostęp do kart chorych i przebiegu chorób, dzięki czemu mogą oni reagować sprawniej, mając wszystkie dane pod ręką. Poprzez przypisanie poszczególnych kart do konkretnych osób wyeliminowano także możliwość pomylenia danych różnych pacjentów. Przejście na elektroniczny obieg informacji to także duża oszczędność.

- Użycie sieci Wi-Fi podczas obchodu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, jakie może być stosowane w przypadku zmiany papierowej wersji historii choroby na dokumentacją elektroniczną - ocenia prof. nadzw. dr hab. med. Aleksander Barinow-Wojewódzki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH