Wiceminister Cieszyński: e-recepta oznacza duże korzyści dla pacjentów Dzięki e-recepcie można liczyć na poprawę compliance i współpracy terapeutycznej lekarza z pacjentem Fot. Archiwum

E-recepta to doskonały sposób na to, by technologie poprawiły jeden z najważniejszych procesów w systemie ochrony zdrowia - przekonywał we wtorek Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, podczas debaty dotyczącej projektu wdrażania e-recept, zorganizowanej przez redakcję "Polityki Zdrowotnej".

Wskazywał, że rocznie realizowanych jest 156 mln recept. Dlatego od nich MZ zaczyna drugi etap realizacji projektu P1.

Jakie są korzyści? W ocenie wiceministra przede wszystkim e-recepta oznacza ergonomię i ułatwienie dla pacjentów. Takiej recepty chory nie zgubi, nie zniszczy, dokument będzie zabezpieczony w serwerowni CSIOZ. Rozwiąże też problemy z jej wystawianiem i realizacją.

Ponadto e-receptę będzie można podzielić na mikrorecepty i realizować je częściowo, w różnych aptekach. Z jednej strony rozwiązuje to problem braku dostępności wszystkich leków zapisanych przez lekarza. Jednocześnie zdejmuje z farmaceuty konieczność sporządzania odpisów, jeśli w aptece nie było wszystkich leków na stanie lub pacjent nie zechce wykupić leków na recepcie w całości. Obecnie prawo farmaceutyczne ogranicza taką możliwość.

Zdaniem Cieszyńskiego, ta zmiana będzie też korzystna dla pacjentów od strony terapeutycznej. Pozwoli na monitoring leczenia w chorobach przewlekłych. Jak mówił wiceminister, opierając się na doświadczeniach państw, które wprowadziły e-receptę, można liczyć na poprawę compliance i współpracy terapeutycznej lekarza z pacjentem. Dodał, że liczba osób, które nie wykupują leków przepisanych przez lekarza, spadła z 22 do 7-13 proc.

Narzędzie, które planuje udostępnić resort zdrowia, ma też dać możliwość wglądu do internetowego konta pacjenta członkom rodziny lub upoważnionym osobom. Dzięki udzielonym pełnomocnictwom, tacy opiekunowie starszych osób mogą kontrolować czy senior zrealizował receptę i czy kontynuuje leczenie.

Wiceminister Cieszyński przypomniał, że 15 lutego ruszył pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach, gdzie testowany jest system informatyczny. Z przychodniami i aptekami, które zostały włączone do projektu, podpisano stosowne umowy. Zainteresowani przeszli też szkolenia. Zgodnie z planami, stosowne zmiany w prawie powinny wejść w życie do 1 maja br. Od tej daty w obu miastach pilotażowo pacjenci będą mogli realizować recepty elektroniczne. Do wdrożenia projektu w całym kraju MZ chce być gotowe od 1 stycznia 2019 r.

Więcej: rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH