Warszawa: w końcu kiedyś ten RUM będzie...

Trwają pracę nad budową platform, które będą gromadziły informacje o pacjentach i usługach medycznych.

W 1992 r. powstała koncepcja budowy Rejestru Usług Medycznych (RUM), która miała ułatwić przepływ informacji miedzy placówkami medycznymi, pacjentami i płatnikiem. Po 18 latach jest realizowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jednostkę podległą Ministerstwu Zdrowia.

CSIOZ realizuje obecnie dwa duże, ogólnopolskie projekty budowy:
• elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych – P1,
• platformy udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych – P2.

Na razie przeprowadzane są przetargi mające wyłonić firmy, które będą odpowiadały za poszczególne części systemów. Do tej pory zakończono przetarg na projekt i wykonanie centralnej serwerowni elektronicznej platformy gromadzenia, analizowania i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych.

– Trwa też postępowanie przetargowe na zaprojektowanie, wytworzenie i wdrożenie prototypu systemu analiz, statystyk i raportów. Toczą się także prace związane z uruchomieniem prototypu internetowego konta pacjenta. Trwa też konkurs dotyczący opracowania koncepcji wykonania prototypu usługi elektronicznej recepty i jego wdrożenia – stwierdza Leszek Sikorski dyrektor CSIOZ.

Niestety kolejne przetargi przedłużają się w wyniku protestów, wymagających prowadzenia czasochłonnego postępowania wyjaśniającego. Problemy pojawiły się także w związku z przetargiem na prototyp e-recepty. Wystartowało w nim aż 14 konsorcjów złożonych z najważniejszych polskich i zagranicznych spółek IT. Protest wniosła – wykluczona z przetargu – firma Accenture, która zdaniem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, złożyła wbrew wymaganiom ofertę... bez koperty. Accenture stanowczo zaprzecza, że popełniło taki błąd.

Zdaniem dyrektora Sikorskiego protest w przypadku przetargu na e-recepty wstrzyma na dwa miesiące jego rozstrzygnięcie Sprawa nie jest jeszcze zakończona, CSIOZ poinformował, że 19 lutego br. na posiedzeniu Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do argumentacji Accenture.

Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych ma powstać do 2015 r. W znacznej mierze projekt ten będzie realizowany ze środków unijnych.

Więcej na: www.computerworld.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH