Warszawa: 4 mln zł unijnego wsparcia na e-usługi w szpitalu na Inflanckiej Szpitale coraz chętniej inwestują w e-usługi. Jednak nie byłoby to możliwe bez wsparcia w postaci środków unijnych. Fot. Fotolia

Rejestracja na wizytę u lekarza, elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej czy też wyników badań diagnostycznych to tylko niektóre z usług, jakie zostaną wdrożone w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym ''Inflancka'' dzięki unijnemu wsparciu.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, zarząd województwa zdecydował o przyznaniu blisko 4 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020 na realizację projektu dotyczącego e-zdrowia. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor szpitala Krzysztof Jerzy Romanowski.

- Informatyzacja placówek zdrowia to nie tylko skomplikowany, ale przede wszystkim bardzo kosztowny proces. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy ze środków unijnych wesprzeć tego typu inwestycje - powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Szpitale coraz chętniej inwestują w e-usługi. Powód jest prosty - rozwiązania informatyczne poprawiają jakość i efektywność obsługi medycznej. Dostęp do nowych technologii ułatwia pacjentom kontakt z placówką oraz zapewni lepszą komunikację z lekarzami. Inwestycje tego typu są jednak bardzo kosztowne, dlatego dużym wsparciem są środki unijne. 

- Łatwiejszy dostęp do dokumentacji czy też świadczeń medycznych to ważna sprawa, zwłaszcza dla przyszłych mam. Wprowadzenie e-usług umożliwi bowiem nie tylko szybkie umawianie wizyt lekarskich, ale też skuteczniejszą diagnostykę - dodała Elżbieta Lanc.

W sumie udostępnionych zostanie tego typu 15 usług. Możliwa będzie m.in.: rejestracja on-line na wizytę u lekarza, elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej i wyników badań diagnostycznych. Nowe rozwiązania będą także skierowane do przyszłych rodziców uczestniczących w zajęciach szkoły rodzenia.

Z efektów projektu skorzystają nie tylko pacjenci szpitala i personel, ale także partnerzy projektu, np. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, SP ZOZ ''Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, ''Gąs-Med'' Spółka z o.o. oraz Praktyka Lekarska im. prof. Tadeusza Gałamona w Nieporęcie. Partnerzy projektu będą mogli samodzielnie dokonywać e-rejestracji pacjenta do szpitala ''Inflancka'' np. do poradni specjalistycznej, na badania diagnostyczne czy badania obrazkowe.

- Realizacja projektu pozwoli zapewnić pacjentkom taki standard usług, jaki w tej chwili gwarantują prywatne kliniki. Pacjentki zyskają dostęp do m.in. swojej dokumentacji medycznej czy wyników badań online. To jest zdecydowanie spore ułatwianie - podkreślił dyrektor szpitala Krzysztof Romanowski.

W ramach projektu przewidywany jest zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Rozbudowany zostanie system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Dodatkowo w szpitalu powstanie system do zarządzania i archiwizowania cyfrowej dokumentacji obrazkowej.

Poza tym zaplanowano uruchomienie aplikacji mobilnych dla pacjentów szpitala, personelu i partnerów projektu. W ten sposób dostęp do e-usług możliwy będzie w dowolnym czasie i miejscu. Osoby zainteresowane nowinkami z życia szpitala i bieżącymi informacjami będą mogły korzystać z e-Portalu wiedzy i e-Informatora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH