W CZD zainaugurowano projekt “Zaprogramuj swoje marzenia” W CZD zainaugurowano projekt mający na celu wesprzeć nauczanie programowania w szkołach przyszpitalnych. Fot. Archiwum

W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania zainaugurował projekt “Zaprogramuj swoje marzenia”, mający na celu wesprzeć nauczanie programowania w szkołach przyszpitalnych.

Wydarzenie było częścią tegorocznej edycji festiwalu Code Week, którego zadaniem jest promocja programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Code Week w Polsce jest częścią Europejskiego Festiwalu Kodowania, w którym bierze udział 50 krajów.

Jak mówił w Centrum Zdrowia Dziecka wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski, programowanie jest jednym z priorytetów działalności edukacyjnej ministerstwa i ma podobny wymiar, jak nauka języków obcych. Bez nauki programowania młodzi ludzie za kilkanaście lat mogą nie być konkurencyjni na rynku pracy, a z naszej perspektywy najważniejsze jest, aby oni się rozwijali i aby Polska się rozwijała.

Inauguracja projektu "Zaprogramuj swoje marzenia" to przede wszystkim, zdaniem NASK, szansa na wzmocnienie i uzupełnienie realizacji potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci oraz młodzieży w zakresie programowania, a także wiedzy o bezpieczeństwie komputerowym. Szkoły przyszpitalne to szczególne środowisko, w którym uczniowie i nauczyciele nie zawsze mają możliwość skorzystania z wielu zalet tradycyjnej szkoły. Często nie mają dostępu do infrastruktury dydaktycznej, takiej jak pracownie przedmiotowe, nie dysponują wystarczającymi zasobami pomocy naukowych. W tej sytuacji umiejętność wykorzystania zasobów pozyskiwanych z internetu ma kluczowe znaczenie dla procesu edukacji.

Poza tym dla młodych ludzi odizolowanych od swojego środowiska, internet jest też ważnym narzędziem społecznym, wspomagającym kontakty z rówieśnikami i rodziną. Ważne jest więc, aby potrafili posługiwać się nim bezpiecznie.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania, NASK poszukuje odpowiedzi na wyzwania związane z rozwojem nowych technologii, bezpieczeństwem ich użytkowania, a także dróg rozwoju kompetencji cyfrowych już u najmłodszych użytkowników internetu.

W takie potrzeby szkół przyszpitalnych wpisuje się także zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, a realizowany przez NASK, program OSE, którego celem jest zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce bezpłatnego, bezpiecznego i szybkiego połączenia z siecią. To z kolei umożliwi szkołom efektywniejsze korzystanie z nowoczesnych narzędzi i zasobów w działalności edukacyjnej.

Jak mówi koordynatorka Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania Iwona Brzózka-Złotnicka to projekt, którego celem jest przede wszystkim udzielenie wsparcia nauczycielom, którzy uczą w tego rodzaju placówkach oświatowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH