Sejmowe komisje: administracji i cyfryzacji oraz polityki społecznej i rodziny proponują przyjęcie rządowego projektu ustawy włączającej Polskę do unijnego Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI), bez znaczących poprawek. W systemie chodzi również o wymianę danych z zakresu świadczeń zdrowotnych.

System EESSI ma za zadanie zwiększyć szybkość wymiany informacji między unijnymi instytucjami zabezpieczenia społecznego, przyspieszyć weryfikację uprawnień, a w efekcie zapewnić wypłacanie świadczeń jedynie osobom uprawnionym.

Obecnie wymiana danych niezbędnych do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców odbywa się za pośrednictwem formularzy i dokumentów papierowych. Uruchomienie systemu EESSI zaplanowano na 1 maja 2014 r., od tego momentu w ramach wspólnej bezpiecznej sieci powinno odbywać się elektroniczne przekazywanie danych, z zapewnieniem ich poufności i ochrony.

Kluczowym elementem systemu EESSI na poziomie krajowym ma być tzw. punkt kontaktowy. Będzie nim instytucja wyznaczona w danym kraju dla określonych kategorii świadczeń. Zadaniem punktu będzie wysyłanie i otrzymywanie drogą elektroniczną danych dotyczących zabezpieczenia społecznego.

W Polsce mają działać trzy takie punkty (w innych państwach może ich być od 1 do 5). Jeden punkt kontaktowy zostanie utworzony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (zajmie się rozsyłaniem danych dotyczących bezrobocia i świadczeń rodzinnych), drugi powstanie w ZUS (jego zadaniem będzie przesyłanie danych z sektora świadczeń emerytalno-rentowych, pieniężnych świadczeń wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich, a także obszaru rolniczego i systemów specjalnych).

Trzeci punkt kontaktowy będzie stworzony w NFZ i będzie realizował wymianę danych z zakresu świadczeń zdrowotnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH