UE: dzięki mobilnym technologiom dostęp do lekarza będzie łatwiejszy FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi mobilnego zdrowia, czyli technologiami umożliwiającymi dostęp do opieki zdrowotnej, w tym kontakt pacjenta z lekarzem za pośrednictwem np. aplikacji internetowych.

Tzw. m-zdrowie umożliwia dostęp do opieki medycznej przy użyciu urządzeń mobilnych takich jak np. telefony komórkowe czy sprzęt do monitorowania stanu pacjentów (np. poziomu glukozy we krwi, temperatury, ciśnienia tętniczego).

To także aplikacje, które np. łączą się z wyrobami medycznymi lub czujnikami (umieszczonymi np. w bransoletkach lub zegarkach), sms-y przypominające o konieczności zażycia leków, a także tzw. telemedycyna, czyli możliwość zdalnego kontaktu z lekarzem. Dzisiaj na rynku istnieje już ponad 100 tys. tego typu aplikacji.

Zdaniem unijnych urzędników, rozwój nowej dziedziny może zreformować opiekę zdrowotną, bo poprawi bezpieczeństwo i niezależność pacjentów, którzy zamiast np. w szpitalu będą mogli leczyć się w domu.

Zanim to jednak nastąpi, należy opracować spójne ramy prawne, które pozwolą uregulować wdrażanie mobilnego zdrowia w UE.

Komisja Europejska już w 2014 r. opublikowała unijny dokument, tzw. zieloną księgę, oraz raport, w którym opisała sytuację m-zdrowia w Unii. Jednocześnie ruszyły konsultacje społeczne. Jak dotąd KE dofinansowała też kilka innowacyjnych projektów medycyny mobilnej z pieniędzy programu Horyzont 2020.

- Jesteśmy przed wielką zmianą modelu. Owszem, same przepisy dotyczące zdrowia podlegają decyzjom krajów członkowskich, jednak żeby nowe technologie mogły skutecznie funkcjonować, pewne aspekty, jak np. ochrona danych, muszą zostać uregulowane na poziomie unijnym - powiedział PAP europoseł Michał Boni (PO).

W czwartek (13 października) w Parlamencie Europejskim na temat mobilnego zdrowia rozmawiali komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, europosłowie oraz przedstawiciele branży.

- Trzeba w Europie stworzyć o wiele lepsze warunki dla rozwoju zdrowia mobilnego, oczywiście wraz z dbałością o ochronę danych osobowych, bezpieczeństwo wszystkich danych i certyfikaty jakości urządzeń, z których korzystamy - powiedział Boni.

W Polsce, zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku przepisami, platforma telemedyczna jest prawnie definiowana jako urządzenie medyczne. W czwartek w Brukseli grupa farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed przedstawiła polską platformę Medivio.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH