Telemedycyna wkroczyła także do psychiatrii. Polacy wśród pionierów FOT. miniyo73/Flickr (CC BY-SA 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Czy telemedycyna znajdzie szersze zastosowanie w terapii pacjentów z chorobami psychicznymi? Jak dowiodło badanie kliniczne prowadzone m.in. przez specjalistów ze Szpitala Klinicznego nr 7 SUM w Katowicach, platforma telemedyczna może być pomocna w leczeniu tak ciężkiej choroby jak schizofrenia paranoidalna.

W czwartek (31 marca) w trakcie konferencji w SPSK nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach zaprezentowano wyniki, pierwszego w Polsce, i jednego z nielicznych na świecie przeprowadzonych na tak dużej grupie pacjentów (300 zakwalifikowanych, 248 ukończyło), badania klinicznego z wykorzystaniem platformy telemedycznej w leczeniu pacjentów cierpiących na schizofrenię paranoidalną.

Nie tylko w psychiatrii
Pomysłodawcy projektu uzyskali finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 8 mln złotych. Większość tych pieniędzy pochłonęła realizacja badania klinicznego (między innymi zakup smartfonów dla pacjentów, tabletów dla lekarzy) i budowa dwóch niezależnych serwerów zbierających dane.

- Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż samą platformę medyczną. Miał to być wyrób medyczny. Żeby to osiągnąć i zarejestrować trzeba było uzyskać odpowiednie certyfikacje i oczywiście przeprowadzić badanie kliniczne. Musieliśmy udowodnić, że pacjent za pomocą naszej platformy telemedycznej może być bezpiecznie i skutecznie leczony - mówił prowadzący badanie dr. hab. Marek Krzystanek, szef oddziału dziennego rehabilitacji psychiatrycznej SPSK nr 7 SUM w Katowicach.

Dodaje: - Na przeprowadzenie badania klinicznego w dziedzinie psychiatrii i jednej z najtrudniejszych do leczenia chorób - schizofrenii paranoidalnej - zdecydowaliśmy się nie bez powodu. Chcieliśmy pokazać, że skoro potrafimy w ten sposób radzić sobie z tak trudną chorobą, to z powodzeniem takie rozwiązanie możemy stosować w innych schorzeniach, nie tylko w psychiatrii.

Platforma jest sprzężona z różnymi modułami (np. do wystawiania recept, tworzenia i przetwarzania dokumentacji medycznej), które z założenia są kompatybilne i w przyszłości mogą współpracować z ogólnopolskimi systemami teleinformacyjnymi w ochronie zdrowia. Dlatego może być wykorzystywana nie tylko w psychiatrii.

W badaniu klinicznym, które trwało rok, wzięło udział aż 50 lekarzy z całej Polski. W porównaniu do grupy placebo, pacjenci objęci badaniem wykazali znaczące zmniejszenie objawów schizofrenii, podobnie jak stanów depresyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH