Telemedycyna we Francji: pierwsza zgoda na zdalne archiwa

Carestream Health jako pierwsza firma telemedyczna we Francji otrzymała oficjalną zgodę na przechowywanie medycznych danych osobowych w zdalnych archiwach.

Francuskie Ministerstwo Zdrowia i Sportu oficjalnie zezwoliło firmie Carestream Health na przechowywanie medycznych danych osobowych, tym samym jest ona pierwszą firmą obrazowania medycznego, która otrzymała takie akredytacje we Francji. Pozwala to na wdrożenie szerokiej oferty z zakresu usług teleradiologii czy długookresowej archiwizacji danych.

Jak podaje firma, oferta usług świadczonych przez Carestream Health spełnia normy określone w wykazie referencyjnym poufności i bezpieczeństwa danych medycznych publikowane przez nowopowstałą agencję ds. współdzielonych medycznych systemów informatycznych działającą przy francuskim Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialną za organizację współpracy służby zdrowia we Francji.

Firma Carestream Health cieszy się we Francji dobrą opinią związaną z usługami eHealth Managed Services, wykorzystywanymi przez różnorodne organizacje służby zdrowia korzystających z internetowej infrastruktury eHealth w celu wspomagania procesów pracy, począwszy od teleradiologii a kończąc na  długookresowej archiwizacji danych w ramach ośrodków szpitalnych.

Usługi sieciowe CARESTREAM eHealth Manager Services (eMS) wykorzystywane są do obsługi ponad jednego miliarda obrazów pochodzących z całego świata, o wielkości ponad petabajta danych. Firma wykorzystuje w chwili obecnej osiem centrów danych w pięciu krajach Europy i Ameryki Północnej, a budowa kolejnych centrów planowana jest obecnie w Japonii i Argentynie. Infrastruktura niezależna od jednego producenta wirtualizuje archiwizację w ośrodku zdrowia i dostarcza obrazy i dane na żądanie do lokalizacji znajdujących się w dowolnym miejscu, niezależnie od tego gdzie dane te są fizycznie przechowywane, ani skąd one pochodzą.

Jak zauważa Karolina Koprowska,
 menedżer ds. marketingu w Carestream Health Poland
, we Francji znaleziono odpowiednie rozwiązania dotyczące przechowywania danych medycznych przez firmy i organizacje które nie mają statusu ośrodków zdrowia.

– W Polsce ta sytuacja od strony prawnej jest bardzo skomplikowana, co blokuje rozwój usług z zakresu telemedycyny, jak i stawia pod znakiem zapytania legalność niektórych baz danych instytucji rządowych, które przechowują dane medyczne – stwierdza Karolina Koprowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH