Telemedycyna: tu można się spodziewać innowacji

Wymiana informacji pomiędzy specjalistami, to w najbliższym czasie jeden z kierunków o największym potencjale innowacyjnym w sektorze ochrony zdrowia - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Cisco.

Ankietę dotyczącą innowacji w publicznej służbie zdrowia przeprowadzono wśród przedstawicieli sektora ochrony zdrowia z 16 krajów na 6 kontynentach. Pytania dotyczyły problemów i potencjalnych możliwości innowacyjnych w zakresie usług medycznych.

Respondenci wskazali jako najważniejsze następujące problemy: zapewnienie sprawiedliwego dostępu do usług medycznych, efektywne wykorzystanie zasobów w sektorze ochrony zdrowia i zapewnienie wysokiej jakości opieki medycznej bez względu na miejsce zamieszkania.

Pytani o możliwości, które pozwoliłyby na znaczącą poprawę jakości usług respondenci wskazali na telemedycynę jako rozwiązanie o potencjalnie przełomowym znaczeniu.

Wyniki ankiety pokazują, że wiele technologii umożliwiających postęp istnieje już dzisiaj. Chodzi m.in. o technologie, które zapewniają wymianę danych, a równocześnie wygodną możliwość komunikacji pomiędzy specjalistami. Współpraca w zakresie diagnostyki i leczenia oparta na rozwiązaniach teleinformatycznych została wskazana przez 65 proc. respondentów, jako obszar o dużym potencjale. W tym m.in. dostęp do obrazów (zdjęć) diagnostycznych, nagrań wideo i danych biometrycznych pacjentów.

Z badania wynika, że jednym z najważniejszych problemów w świadczeniu usług medycznych dostrzeganym przez respondentów  jest nierównomierne rozmieszczenie specjalistów medycznych i ich niedostateczna liczba, co jednocześnie wskazuje na potrzebę wdrażania rozwiązań telemedycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH