Telemedycyna na X Forum Rynku Zdrowia

Podczas X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014 r.) nie zabrakło kwestii związanych z telemedycyną. Rozmawiano o niej podczas dwóch sesji panelowych: "Jutro będziemy starsi - wyzwania stojące przed polityką senioralną w Polsce" oraz "Kardiologia - lista sukcesów i problemów czekających na rozwiązanie".

W pierwszym z nich omawiano zagadnienia demograficzne oraz problemy starzejącego się społeczeństwa. Największymi z nich są poważne kłopoty w opiece nad seniorami, w tym osobami cierpiącymi na choroby układu krążenia. Wynika to m.in. z faktu, że z jednej strony brakuje lekarzy, m.in. geriatrów i kardiologów, a z drugiej - przybywa pacjentów w starszym wieku.

Rehabilitacja kardiologiczna
O rozwiązaniach telemedycznych opowiadał Tomasz Radwański, dyrektor wykonawczy firmy Pro-PLUS. Ekspert skoncentrował się na kwestii rehabilitacji kardiologicznej jako modelu, który umożliwia lekarzom kompleksową opiekę nad osobami starszymi po incydentach kardiologicznych.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z tradycyjnej formy rehabilitacji w szpitalu jest odległość placówki medycznej od miejsca zamieszkania pacjenta, koszty dojazdu, konieczność zaangażowania innych członków rodziny czy zwalniania się z pracy. Dzieje się tak w przypadku 20% pacjentów. Tymczasem rehabilitacja kardiologiczna stanowi nierozłączny i konieczny element terapii pozwalający niemal wszystkim pacjentom szybko i bezstresowo powrócić do normalnego życia rodzinnego i zawodowego.

Dzięki telemedycynie pacjent korzysta ze zdalnej rehabilitacji w warunkach domowych: ćwiczy, jeździ na rowerze lub spaceruje. Dotyczy to osób nawet z ostrą niewydolnością serca czy po przebytym zawale.

Rodzaj wysiłku jest odpowiednio dobierany, a następnie na bieżąco monitorowany przez lekarza, który na podstawie postępów określa dawkowanie leków i inne środki postępowania. Dzięki telemedycynie pacjent trenuje w dowolnym miejscu i czasie, tak jak lubi, bez konieczności czasochłonnych i kosztownych dojazdów do ośrodka.

- Rehabilitacja w warunkach domowych trwa około 6 tygodni. Rozpoczyna się od wywiadu, który ocenia stan pacjenta. Dodatkowo wykonywane są podstawowe badania - tętno, ciśnienie, masa ciała i EKG. Urządzenie sygnalizuje pacjentowi, kiedy ma rozpocząć trening , zakończyć go odpoczynkiem, po czym następuje badanie - wyjaśnia dyrektor wykonawczy Pro-PLUS.

Korzyści takiego rozwiązania są liczne: redukcja kosztów po stronie NFZ, szpitali oraz pacjentów. Inne plusy to np. wyrobienie prozdrowotnych nawyków u pacjenta w warunkach domowych. Zyskuje także ZUS: zamiast pobierać rentę pacjent wraca do zdrowia, pracuje i odprowadza składki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH