Telemedycyna: jest już legalna, ale czy w pełni wykorzystywana? FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Telemedycyna stała się pełnoprawnym narzędziem, po które mogą sięgać polscy lekarze. Barier legislacyjnych wprawdzie już nie ma, ale do pełnego wykorzystania możliwości tkwiących w takich rozwiązaniach droga jeszcze jest daleka.

- Do października 2015 r. telemedycyna była w Polsce przedmiotem rozmów w środowisku lekarskim dotyczącym tego, czy stosowane takich narzędzi jest legalne - mówił podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca br.) prof. Jarosław Markowski, kierownik Katedry i Kliniki Laryngologii SUM, przewodniczący Komisji ds. Etyki Lekarskiej w Okręgowej Radzie Lekarskiej w Katowicach.

W trakcie sesji "Telemedycyna dla medycyny, a nie zamiast medycyny" profesor przypomniał, że 9 października 2015 r. doszło do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Dodano punkt mówiący o tym, że lekarz i lekarz dentysta może wykonywać świadczenia zdrowotne także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

- Jest już też odpowiedni zapis w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty mówiący o tym, że lekarz orzeka o stanie zdrowia danej osoby po uprzednim osobistym jej zbadaniu lub z zastosowaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - zwracał uwagę prof. Markowski.

- Telemedycyna jest więc już dziś pełnoprawną częścią zawodu lekarza, elementem całej medycyny. Mamy wiele jej definicji, ale chyba najbardziej trafna, a zarazem prosta mówi o uprawianiu medycyny z wykorzystaniem łącza teleinformatycznego - powiedział dr Wojciech Glinkowski z Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny, Centrum Doskonałości "TeleOrto" Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia.

Jednocześnie wskazywał, że lekarze stosujący rozwiązania telemedyczne ponoszą odpowiedzialność za udzielane w ten sposób świadczenia zdrowotne i muszą zapewnić pacjentowi możliwie największe bezpieczeństwo.

- Niestety, mimo wymienionych przez profesora Markowskiego ułatwień legislacyjnych i wejścia w życie zarządzeń prezesa NFZ o telekonsultacjach w kardiologii i geriatrii, takie świadczenia nadal nie są w Polsce refundowane - dodał dr Glinkowski.

Z kolei prof. Eugeniusz J. Kucharz, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, zwrócił uwagę, że pole dla wdrażania i stosowania rozwiązań telemedycznych w reumatologii stwarza fakt, że choroby reumatyczne stały się nie tylko schorzeniami przewlekłymi, ale i dotykającymi coraz młodsze osoby.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH