Technologie predykcyjne na bolączki systemów ochrony zdrowia

"Europa jest liderem we wdrażaniu ogólnokrajowych rozwiązań w zakresie e-zdrowia" - taką tezę postawił dr Karl Stroetmann, ekspert ds. informatyzacji systemów ochrony zdrowia, na niedawnym sympozjum dotyczącym e-zdrowia w Brukseli. Podawane przykłady, argumenty i statystyki dotyczyły implementacji w krajach UE: tzw. elektronicznej dokumentacji pacjenta (ang. EHR - Electronic Health Record), elektronicznej recepty oraz rozwiązań z zakresu telemedycyny - przypominają Piotr Pietrzak i Karolina Wiśniewska, specjaliści z IBM Polska.

Te trzy klasy rozwiązań UE uznaje za kluczowe z punktu widzenia przyszłości rozwiązań dla e-zdrowia. Wdrażanie ogólnokrajowych rozwiązań typu EHR, to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale głównie organizacyjne.

Jest siedem działających tego rodzaju rozwiązań w Europie. W kolejnych siedmiu krajach są one w trakcie realizacji. W pozostałych 18 państwach jest to przedsięwzięcie planowane na najbliższą przyszłość (do 2015 r.).

Warto mieć jednak świadomość, że e-dokumentacja danych pacjenta, to dopiero początek budowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie informatycznych systemów ochrony zdrowia... Takich, które będą adresować bolączki i wyzwania obecnie stojące przed służbą zdrowia, ale też takich, które pojawią się w najbliższej przyszłości.

Analizować, analizować...
Starzenie się społeczeństw, zwiększająca się ilość osób przewlekle chorych, rosnące koszty leczenia, ograniczone zasoby – wyzwania w tych obszarach będą się utrzymywać. Stąd systemy ochrony zdrowia w dużej mierze powinny koncentrować się na zapobieganiu – a nie tylko na wsparciu i optymalizacji – procesu leczenia. Opieka medyczna musi skupić się nie tylko na tych przypadkach, w których chory trafia już do gabinetu lekarza, ale również na metodach prowadzenia pacjentów przewlekle chorych oraz sposobach długoterminowego przewidywania i zapobiegania chorobom.

Takie działania w obszarze ochrony zdrowia wspierają nowoczesne i inteligentne rozwiązania analityczne, dla których bazę stanowią dane z systemów klasy EHR.

Większość analiz zdrowotnych (dotyczących leczenia) wykonywana jest obecnie post-factum przez analizę danych historycznych w przypadku, gdy chce się znaleźć przyczyny zaistnienia zjawiska oraz przebiegu. Analiza danych przy jednoczesnym zastosowaniu znanych wzorców oraz modeli w połączeniu z przetwarzaniem w czasie rzeczywistym gromadzonych danych medycznych, to tak zwana strumieniowa analityka predykcyjna.

Systemy tej klasy są w stanie
• dać o wiele bardziej szczegółowy obraz tego, co się dzieje w danym momencie,
• dokonać modelowania zjawiska w czasie w odniesieniu do stanu zdrowia pojedynczego pacjenta,

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH