Technologia 5G to wsparcie także dla ochrony  zdrowia Technologia 5G to wsparcie także dla ochrony zdrowia. Fot. Shutterstock

Radykalne zwiększenie prędkości transferu danych, rozwój smart city, autonomicznych pojazdów czy zastosowań rozwiązań informatycznych w obszarze dot. zdrowia społeczeństwa - to wszystko ma być możliwe dzięki wprowadzeniu nowej technologii 5G.

Zdaniem rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka technologia 5G to wyzwanie cywilizacyjne nie tylko dla Polski, ale również dla całej UE i Europy. W kontekście wyzwań technologicznych, w przypadku naszego kraju, jej wprowadzenie będzie możliwe w 2025 roku - dodał.

- To jest wyzwanie z punktu widzenia polepszenia komfortu życia wszystkich obywateli. Mówimy o nowoczesnych technologiach, które przyspieszają w sposób istotny komunikację. Dzięki temu przyspieszeniu możemy zarządzać wielkimi zbiorami danych, co jest istotne zarówno dla biznesu, ale i dla wszystkich indywidualnie. To znacznie przyspieszy działalność firm i instytucji" - podkreślił ekspert.

Według specjalistów technologia 5G umożliwi zwiększenie prędkości transferu danych z 300 Mb/s do 10 Gb a nawet 100 Gb/s albo też pozwoli na redukcję opóźnień przesyłu danych do kilku milisekund. Ma być ona odporna na spadki wydajności spowodowane dużą liczbą użytkowników.

Sieć 5G pozwoli także rozwinąć e-health czy zastosowanie rozwiązań informatycznych w obszarze dotyczącym zdrowia społeczeństwa. - Można sobie wyobrazić - i do tego zdążamy - że będziemy budować duże bazy wiedzy dotyczące zdrowia i komfortu życia, jak również procesów starzenia, bo to jest naturalne, i zapobiegania tym procesom dla każdego z obywateli - zaznaczył prof. Wiak, który jest członkiem Rady Programowej na rzecz Strategii "5G dla Polski".

Według eksperta zarówno technologicznie (w sensie oprogramowania), ale również budowy infrastruktury, jesteśmy właściwie na początku drogi. W tej technologii stacje bazowe będą prawdopodobnie zlokalizowane w odległości ok. 200 metrów od siebie, a być może nawet mniejszej, w zależności od zastosowanych częstotliwości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH