Szpitale i przychodnie w całym kraju testują system eWUŚ

Część placówek ochrony zdrowia w całym kraju testuje system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Zdrowia system w pełni zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2013 r.

System eWUŚ umożliwi placówkom ochrony zdrowia, mającym umowy z NFZ, dostęp on-line do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba jest uprawniony do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Dzięki wdrożeniu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.

Czytaj też. Minister Boni zapowiada: 1 stycznia ruszy Centralny Wykaz Ubezpieczonych - do lekarza bez RMUA 

Testy eWUŚ rozpoczęły się 15 października w trzech województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim. Później dołączyły do nich kolejne regiony. Aby dana placówka medyczna uzyskała dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych poprzez system eWUŚ, musi złożyć odpowiednie wnioski do NFZ.

Na razie bez uwag
Do lubelskiego oddziału NFZ wnioski o wydanie upoważnienia do korzystania z systemu złożyło dotychczas 305 świadczeniodawców, co stanowi 22 proc. wszystkich. System testują już największe szpitale w regionie.

- Jak dotąd nie zgłaszano żadnych uwag co do funkcjonowania systemu - powiedział koordynator eWUŚ w lubelskim oddziale NFZ Wiesław Czyżyk.

W województwie świętokrzyskim system testowany jest od połowy października. Do tej pory skorzystało z niego blisko 100 placówek - duże szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Sprawdziły one w ten sposób prawo do ubezpieczenia ponad 14 tys. pacjentów.

- Nie było żadnych zgłoszeń o problemach z systemem. Lecznice, które z niego korzystają, chwalą go jako udogodnienie i widać ich dużą aktywność w testowaniu programu. My sami zaczynamy kampanię zachęcającą pozostałe placówki w regionie do zarejestrowania się w eWUŚ, aby do końca grudnia już wszystkie miały do niego dostęp - powiedziała dyrektor oddziału NFZ w Kielcach Zofia Wilczyńska.

W woj. podlaskim system eWUŚ testuje obecnie ponad 100 placówek służby zdrowia, m.in. największe w regionie szpitale. Niedługo powinno do nich dołączyć kolejnych 200 - poinformowano w oddziale NFZ w Białymstoku. W regionie jest ponad 800 świadczeniodawców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH