Szczecin: niebawem zobaczymy efekty polsko-niemieckiego projektu telemedycznego

Cyfrowa wymiana danych między szpitalami, szybkie konsultacje eksperckie oraz skuteczna diagnostyka to założenia polsko-niemieckiego projektu mającego na celu wykorzystanie nowoczesnych metod telekomunikacyjnych i informatycznych w medycynie.

Na piątkowej (15 czerwca) konferencji prasowej podsumowującej transgraniczne przedsięwzięcie "Telemedycyna w Euroregionie Pomerania - Sieć Pomerania" rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Przemysław Nowacki powiedział, że współpraca przy tworzeniu sieci telemedycznej dotyczy dwóch niemieckich regionów: Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Brandenburgii oraz polskiego Pomorza Zachodniego.

Jak wyjaśnił Nowacki, projekt zakłada transport danych, które będą wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce wybranych dziedzin. Według zasady: niech wędrują dane, a nie pacjenci.

- Ten region, zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie, jest ubogi w ludzi. Duże aglomeracje, które mają gęstą sieć medyczną, tutaj prawie nie istnieją. Dlatego też niesłychanie ważna będzie możliwość transportowania danych drogą elektroniczną, na podstawie których specjaliści w wybranych miejscach mogliby je odczytywać i stawiać wiarygodne rozpoznania - tłumaczył.

Polsko-niemiecki projekt zakłada połączenie siecią elektroniczną ośrodków medycznych w województwie zachodniopomorskim i w dwóch regionach po stronie niemieckiej w celach konsultacyjnych.

System powstaje przede wszystkim, by zajmować się chorymi na nowotwory, choroby serca, ale również poszkodowanymi w wypadkach oraz zmianami morfologicznymi w tkankach i narządach. System przewiduje m.in. konsultacje na temat ostrej fazy udaru mózgu, w której szczególnie ważny jest jak najkrótszy czas postawienia właściwej diagnozy.

System ma umożliwić m.in. bezpośrednie połączenie w czasie rzeczywistym placówek medycznych po polskiej i niemieckiej stronie, łącznie z pokazaniem za pomocą kamer pacjenta i prezentacją wyników jego badań. Specjaliści przebywający w różnych placówkach będą mogli dzięki temu na odległość postawić odpowiednią diagnozę.

W projekcie uczestniczy 21 szpitali niemieckich i 11 polskich oraz dwie szczecińskie uczelnie: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, który jest koordynatorem przedsięwzięcia po stronie polskiej, i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Wartość projektu to prawie 14 mln euro, mniej więcej po 7 mln euro dla placówek polskich i niemieckich. Za pieniądze te w polskich szpitalach zakupiono m.in. skanery do tworzenia patomorfologicznych preparatów cyfrowych, utworzono sieci teleinformatyczne, które są podstawą do nawiązywania kontaktów z innymi szpitalami, czy opłacono licencje do obsługi systemów komputerowych.

Jak poinformował Nowacki, system telemedyczny ma zacząć działać za kilka miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH