System weryfikacji świadczeniobiorców: testy od 15 października

W trzech województwach rozpocznie się 15 października br. testowanie systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) - informuje Centrala NFZ.

Przypomnijmy, że system eWUŚ będzie na bieżąco informował świadczeniodawców o uprawnieniach pacjentów do leczenia w ramach publicznej składki ubezpieczenia zdrowotnego.

Od 15 października 2012 r. trzy oddziały Funduszu (kujawsko-pomorski, mazowiecki i świętokrzyski) rozpoczną przyjmowanie wniosków i wydawanie upoważnień placówkom medycznym, które wezmą udział w testach systemu. W ich ramach świadczeniodawcy uzyskają dostęp do rzeczywistych danych pacjentów zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Nie zwolni ich to jednak z obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń. Tę możliwość uzyskają dopiero po 1 stycznia 2013 roku.

W kolejnych dwóch etapach (w drugiej połowie października oraz na przełomie października i listopada 2012 r.) testami objęte zostaną pozostałe województwa.

Od początku przyszłego roku każdy udający się do lekarza będzie mógł potwierdzić swoje prawo do leczenia refundowanego przez NFZ (w szpitalu, przychodni lub gabinecie lekarskim) bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów poświadczających uprawnienia. Do weryfikacji potrzebny będzie dostęp do internetu, numer PESEL pacjenta i dokument potwierdzający jego tożsamość. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH