Światowe trendy w telemedycynie

Już 40 lat temu pierwsi astronauci oraz marynarze i żołnierze byli diagnozowani za pomocą prototypowych urządzeń telemedycznych. Od tego czasu technologie z zakresu e-zdrowia nieustannie zmieniają globalny rynek medyczny.

Ze zdobyczy współczesnej telemedycyny korzystają zarówno najbogatsze, jak i rozwijające się kraje. Kierunki jakie obiera pierwsza grupa, są wyznacznikiem trendów i inspirują do przyjęcia podobnych rozwiązań w drugiej.

Od EKG po medyczny kiosk - USA
Światowym liderem telemedycyny, posiadającym 75% pacjentów w skali świata, są Stany Zjednoczone. Jednocześnie, jest to kraj o największym potencjale rozwoju rynku.

Takiej sytuacji sprzyja prawodawstwo - amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nadająca certyfikaty firmom oferującym urządzenia medyczne stosuje surowe przepisy wobec zagranicznych producentów. Dzięki temu, najbardziej chłonny rynek zdominowany jest przez amerykańskie koncerny. Siłą napędową jest jednak ogromne zainteresowanie prywatnych firm ubezpieczeniowych, które chcą oferować swoim klientom rozwiązania telemedyczne.

Najwięcej pacjentów korzysta z tele-opieki oraz tele-szpitala, czyli zdalnego monitorowania stanu zdrowia w domu pacjenta po hospitalizacji. W USA zasadniczo nie ma dziedziny, która nie implementowałaby telemedycyny. Zalicza się do niej kardiologia, KTG, a nawet psychiatria, leczenie ran i weterynaria.

Pod względem technologii USA dyktują trendy całemu światu. Kalifornijska Dolina Krzemowa gromadzi największych producentów sprzętu, m.in.: Bosch, General Electric czy Medtronic.

- Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się Centra Monitoringu Telemedycznego, czyli całodobowe call center, lub tzw. kioski medyczne z dyżurującym specjalistą, gdzie pacjenci mogą skonsultować swoje dolegliwości. Równie szybko popularyzują się domowe stacje diagnostyczne przeznaczone głównie do monitorowania stanu zdrowia osób starszych. Korzystają z nich osoby, które z powodu zapracowania, odległości od rodzinnego domu oraz zadowalającej sytuacji ekonomicznej inwestują w urządzenie, dzięki któremu są na bieżąco ze stanem zdrowia swoich bliskich - mówi Paweł Sowiński, dyrektor ds. technologii z Pro-PLUS Sp. z o.o.

Rynek produktów i technologii telemedycznych nieustannie rozwija się w odpowiedzi na niedobór lekarzy czy kary dla szpitali za readmisje pacjentów.

- Niepokojącym zjawiskiem wpływającym na wzrost zachorowań, np. na choroby układu krążenia, jest otyłość. Zmaga się blisko 40% dorosłych Amerykanów. Z drugiej strony, rosnąca świadomość znaczenia zdrowia i promocja aktywnego stylu życia, zrodziła potrzebę urządzeń monitorujących stan zdrowia podczas wysiłku, tzw. fitness trackery - dodaje ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH