Superkomputer zostanie konsultantem medycznym w dziedzinie onkologii

IBM Watson będzie współuczestniczył w eksperymencie, mającym na celu badania nad rakiem, zdalne diagnozowanie oraz terapię antyrakową w amerykańskim centrum onkologicznym Memorial Sloan-Kettering Cancer Center - poinformował Computerworld.

Superkomputer IBM Watson jest urządzeniem nietypowym, o architekturze klastrowej. Składa się bowiem z 90 połączonych siecią i kontrolerami uwspólniajacymi pracę serwerów IBM Power 750, zawierających łącznie 2880 rdzeni w procesorach Power7 i 16 terabajtów pamięci operacyjnej RAM. Może on przetworzyć 500 GB danych, co równa się 1 mln książek w ciągu sekundy.

Oprogramowanie Watsona to rzadko spotykane oprogramowanie typu badawczo-analitycznego. Napisane w kilku językach programowania korzysta z danych jak słowniki, bazy danych, encyklopedi, opracowań analitycznych oraz materiałów naukowych.

Stworzone przez naukowców pracujących dla IBM systemy oprogramowania używają 100 różnych technik do analizy języka naturalnego, identyfikowania i kategoryzowania źródeł, generowania, wyszukiwania i wartościowania hipotez a także odnajdywania i klasyfikowania danych.

W nowym programie prowadzonym przez Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku, superkomputer ma odgrywać rolę doradczą oraz bazy wiedzy dla klinicystów-onkologów, dostarczając im potrzebnych danych oraz opisów przypadków analizując wyniki badań pacjenta i na tej podstawie stawiając hipotezy o przebiegu choroby. W tym celu zostanie zastosowane oprogramowanie do analizy statystycznej i zaawansowanej analityki badawczej.

Wyniki i objawy u każdego pacjenta będą porównywane z przypadkami znanymi z literatury, umieszczonymi w bazie danych superkomputera i na tej podstawie będą formułowane analizy o prawdopodobieństwie rozwoju choroby oraz efektów stosowania różnych leków. Na tej podstawie tworzone będą też zalecenia onkologiczne i zindywidualizowany program leczenia pacjentów.

Pierwsze badania pilotażowe IBM i onkologów z MSKCC obejmą diagnozowanie i leczenie raka płuc, prostaty i piersi. Ich rozpoczęcie planowane jest na koniec bieżącego roku. W przypadku powodzenia programu zostanie on rozszerzony w końcu 2013 r. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH