Strony www wielu instytucji nadal są niedostępne dla niepełnosprawnych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Z raportu Fundacji Widzialni wynika, że niespełna 30 proc. serwisów internetowych administracji publicznej spełnia wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja Widzialni bada dostępność dla osób z niepełnosprawności serwisów internetowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem serwisów administracji publicznej. Od 2013 r. publikuje na ten temat raporty.

W raporcie z 2016 r. przebadane zostały serwisy najważniejszych osób i instytucji, ministerstw, a także innych instytucji publicznych. Analizy opierały się na badaniach eksperckich, opinii konsultantów z niepełnosprawnościami: osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących.

Jak wynika z opublikowanego w środę (20 kwietnia) raportu, w stosunku do zeszłego roku dostępność serwisów administracji publicznej wzrosła o ponad 10 proc. W 2015 r. wynosiła 12,8 proc. zaś w 2016 r. - 22,9 proc.

- Postęp jest, ale w dalszym ciągu troszeczkę niewystarczający. Zadowalające jest to, iż widać intensywne ruchy idące od góry, głównie od stron ministerialnych, w których dostępność wdrażana jest systemowo. Współpraca ze specjalistami przynosi pozytywne efekty, które pozwalają zaplanować wdrażanie dostępności. I te serwisy, który współpracowały ze specjalistami, są bardzo wysoko w naszym raporcie - mówi PAP wiceprezes Fundacji Widzialni Przemysław Marcinkowski.

Tegoroczny raport jest pierwszym, który opisuje stan dostępności stron www administracji publicznej w Polsce po wejściu w życie przepisów zobowiązujących instytucje państwowe do posiadania serwisów internetowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

W raporcie wskazano, że znaczny postęp dotyczy strony www resortu rolnictwa i rozwoju wsi, który w raporcie został wyróżniony oceną bardzo dobrą.

Ponadto wskazano, że dbałością o potrzeby osób niepełnosprawnych a także znajomością standardów związanych z dostępnością stron dla osób niepełnosprawnych, wykazały się Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Te ministerstwa otrzymały w raporcie ocenę dobrą.

Jednak - jak podkreślono - nadal ponad 70 proc. stron www pozostaje niedostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Ocenę niedostateczną - jeśli chodzi o dostępność swoich serwisów dla osób z niepełnosprawnościami - otrzymały: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH