Strony www nie dla osób z niepełnosprawnością

Strony internetowe nie są dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników sieci, także dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Brakuje świadomości, że ktoś może korzystać z internetu w sposób mniej standardowy - uważają przedstawiciele Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Od 1 czerwca 2015 r. dla wszystkich instytucji publicznych w Polsce (chodzi o grupę aż 80 tys. podmiotów) staną się obowiązkowe zapisy międzynarodowego standardu dostępności WCAG 2.0. Oznacza to, że będą musiały być powszechnie dostępne dla użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania.

Tymczasem, jak poinformowali  na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Szansy dla Niewidomych, większość instytucji nie jest dostosowana do standardu i niewiele robi, by zmienić strony internetowe.

Fundacja przeprowadziła audyt 80 stron internetowych instytucji publicznych - po pięć w każdym województwie. Były to m.in. urzędy wojewódzkie, powiatowe centra pomocy rodzinie, muzea, ośrodki kultury. Okazało się, że tylko 2 proc. z nich ma strony, które mogą być odczytane przez osoby z niepełnosprawnością czy osoby niedowidzące albo mające problemy z motoryką.

- Technologie idą do przodu, mamy coraz lepsze oprogramowanie, również to wspomagające, natomiast świadomość na temat dostępności pozostaje na tym samym poziomie - powiedział ekspert Fundacji z niepełnosprawnością wzroku, Henryk Rzepka.

Wyliczał, że brakuje opisów tekstowych pod zdjęciami, filmami, grafikami; teksty są niestarannie przeklejane, niewłaściwie zapisywane są nagłówki. Niektórzy informatycy zapisują informacje w innych technologiach, nie w html, który jest w pełni dostępny dla niepełnosprawnych.

Szansa uważa, że dostępność stron internetowych nie dotyczy tylko niewidomych, ale także osób, którym trudno odczytać informacje graficzne, mających problem z rozpoznawaniem barw, z drżeniem rąk, czy słabą koorydacją psychoruchową, niesłyszących.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH