Sondaż z zagranicy: technologie mobilne w szpitalach Urządzeń mobilnych najczęściej używają pielęgniarki (80 proc.), około połowa lekarzy. Fot. Fotolia

Urządzeń mobilnych najczęściej używają pielęgniarki (80 proc.), około połowa lekarzy - wynika z sondażu przeprowadzono wśród 125 przedstawicieli działów IT w szpitalach brytyjskich, francuskich, niemieckich i włoskich.

Jak wynika z sondażu* choć szpitale dokonały postępów w dziedzinie pracy mobilnej, są obszary, w których wydajność jest niska, ponieważ personel nie wykorzystuje potencjału istniejących inwestycji technologicznych. Technologie najbardziej preferowane, a przez to najczęściej wykorzystywane przez personel to te, których używa się w codziennym życiu, takie jak Wi-Fi i urządzenia mobilne.

Nowości dotyczące technologii identyfikacji pacjentów i próbek oraz gromadzenia i wyszukiwania danych, jak np. technologia RFID (identyfikacji radiowej) i kodów kreskowych dla niemal jednej trzeciej respondentów są niezbyt zrozumiałe, a przez to traktowane niechętnie.

Obawy o wysokie koszty, to najczęściej wskazywana przyczyna niewdrażania technologii identyfikacji pacjentów (opaski na rękę) opartych o kody kreskowe. Na dalszych miejscach znalazły się problemy z integracją (Wielka Brytania i Niemcy), postawa personelu (Niemcy) oraz obawa o to, że pacjenci będą czuli się „zaetykietowani” (Francja).

78 proc. respondentów nadal używa wypisywanych ręcznie opasek na rękę. Około 90 proc. szpitali planuje używać kodów kreskowych do zarządzania zasobami, a dwie piąte mówi to samo o RFID.

90 proc. szpitali używa urządzeń mobilnych do gromadzenia danych o pacjentach.
Ponad połowa używa urządzeń mobilnych, aby uzyskiwać dostęp do danych pacjentów oraz wyników badań laboratoryjnych. Tyle samo wykorzystuje je do zarządzania zasobami i budynkami.

Urządzeń mobilnych najczęściej używają pielęgniarki (80 proc.), około połowa lekarzy i jedna trzecia lekarzy specjalistów. 97 proc. brytyjskich szpitali korzysta już z urządzeń mobilnych w celu gromadzenia danych klinicznych.

90 proc. personelu medycznego, trzy czwarte personelu administracyjnego i tylko 40 proc. pacjentów ma dobry dostęp do Wi-Fi. Około 90 proc. respondentów uważa, że funkcjonowanie sieci WLAN i Wi-Fi można poprawić.

Tylko 10 proc. respondentów uważa, że zabezpieczenia nie wymagają poprawy, a Niemcy są na pierwszym miejscu listy krajów niepokojących się o prywatność i bezpieczeństwo. Większość francuskich szpitali planuje zapewnić personelowi medycznemu dostęp do Wi-Fi.

*Sondaż przeprowadzony przez Zebra Technologies we współpracy z firmą IDG Connect wśród 125 przedstawicieli działów IT w szpitalach brytyjskich, francuskich, niemieckich i włoskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH