Sławomir Neumann: informatyzacja ochrony zdrowia nie jest zagrożona

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapewnił, że informatyzacja ochrony zdrowia nie powinna się opóźnić jak sugeruje to NIK.

Sławomir Neumann podkreślił w rozmowie z PAP, że krytyczny raport NIK ws. informatyzacji szpitali jest już dziś nieaktualny. - Podjęliśmy działania jeszcze przed zakończeniem kontroli NIK. Harmonogram realizacji projektów jest rzeczywiście dość napięty, ale na dziś nie ma niebezpieczeństwa ich niezrealizowania - powiedział.

Dodał, że realizowane projekty dotyczą m.in. konta pacjenta, e-recept, e-zleceń i rejestrów medycznych. Neumann zaznaczył także, że większość rozporządzeń ws. informatyzacji weszła już w życie, a część została skierowana do notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Według prezesa NIK Jacka Jezierskiego uruchomienie systemu informacyjnego ochrony zdrowia może się znacznie opóźnić w stosunku do planów.

Prezes NIK podkreślił, że ustawa wprowadzająca system została uchwalona w bardzo ogólnym kształcie i z założenia wymagała uzupełnienia rozporządzeniami. Kontrola NIK wykazała jednak, że w ciągu 15 miesięcy od wejścia ustawy w życie, MZ nie wydało wszystkich niezbędnych aktów prawnych. Nie ma kluczowych dla działania systemu rozporządzeń (dot. m.in. formatu wymiany danych), choć powinny być gotowe równocześnie z ustawą.

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że choć pierwsze prace nad budową systemu rozpoczęto już w 2008 r., to do końca 2012 r. nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę kluczowego podsystemu. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przekazywało resortowi dane z opóźnieniami i w szczątkowej formie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH