Senat: telemedycyna mogłaby dać miliardowe oszczędności

Powszechne wprowadzenie systemów telemedycznych pozwoliłoby zaoszczędzić rocznie około 2 miliardów złotych - mówili specjaliści podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, które odbyło się w środę (1 sierpnia).

Jak mówił przewodniczący Komitetu Fizyki Medycznej Polskiej Akademii Nauk i jeden z pionierów polskiej teleradiologii prof. Jerzy Walecki, telemedycyna obejmuje wszelkie działania związane z przesyłaniem danych medycznych na odległość - zarówno diagnostykę i terapię, jak i monitorowanie czy rehabilitację pacjentów oraz edukację lekarzy.

W Polsce są już ośrodki udzielające telekonsultacji, korzysta się z telemonitorowania pacjentów (na przykład EKG przez telefon) czy eksperymentuje z telerehabilitacją (pacjent wykonuje ćwiczenia pod zdalnym nadzorem). W dziedzinie edukacji polscy lekarze mogą korzystać między innymi z 60 wykładów udostępnianych przez Johns Hopkins University. Sekcja Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego działa od roku 2001.

Jak powiedział prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, powszechne wprowadzenie systemów telemedycznych mogłoby przynieść oszczędności rzędu 2 miliardów złotych rocznie - dzięki szybszej diagnostyce i sprawniejszemu leczeniu.

Jednak muszą być spełnione odpowiednie standardy dotyczące rejestrowania, przetwarzania i archiwizacji danych, ich formatu i bezpieczeństwa.

Rozwojowi telemedycyny na przeszkodzie stoi brak odpowiednich uregulowań prawnych - mówili specjaliści. Chodzi w szczególności o jakość usług medycznych, bezpieczeństwo danych pacjenta oraz odpowiedzialność za jego zdrowie. Obecnie całkowitą odpowiedzialność za pacjenta ponosi lekarz prowadzący - a nie konsultant, który przecież może się pomylić.

Problem jest na tyle złożony, że Parlament Europejski wciąż nie uznaje procedur telemedycznych za świadczenia medyczne. Jednak korzyści wynikające z rozwiązań telemedycznych są tak znaczne, że trudności muszą w końcu zostać rozwiązane.

Członkowie senackiej Komisji Zdrowia w ciągu dwóch tygodni przekażą swoje uwagi związane z telemedycyną Ministerstwu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH