Sejmowa komisja zdrowia za poprawkami Senatu ws. platformy e-zdrowie Fot. Fotolia

Sejmowa komisja zdrowia zwołana w czwartek przez Prezydium Sejmu pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu do noweli ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Podczas wcześniejszego posiedzenia komisji posłowie przyjęli wniosek, aby ustawę zaopiniowały GIODO i BAS.

Senat zaproponował 46 poprawek do noweli ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Niektóre z nich mają zapewnić spójność systemu prawnego.

W czwartek uchwałą Senatu zajmowała się sejmowa komisja zdrowia. Podczas jej posiedzenia posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) wystąpiła z wnioskiem, aby Biuro Analiz Sejmowych oceniło spójność tej ustawy. Posłanka argumentowała, że podczas prac w podkomisji i komisji sejmowej zgłoszono liczne poprawki, a poprawki Senatu odnoszą się do większości artykułów ustawy.

Posłanka wnioskowała również o opinię Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Przekonywała, że sprawdzenia wymagają m.in. zapisy dotyczące "całkowicie dowolnego outsourcingu takich zadań w informacji, jak gromadzenie informacji, przetwarzanie informacji i udostępnianie informacji najbardziej wrażliwych, bo dotyczących leczenia, zdrowia, lekarza, postępowania w tej sprawie".

Za wnioskiem posłanki głosowało 7 posłów, 7 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Decyzją przewodniczącego komisji Tomasza Latosa (PiS) wniosek posłanki o opinię GIODO i BAS został przyjęty.

Kilka godzin później Prezydium Sejmu zwołało kolejne posiedzenie komisji zdrowia w tej sprawie. Przewodniczyła mu wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska (PO). Podczas posiedzenia komisji posłanka Hrynkiewicz spytała, czy jest opinia GIODO, o którą wnioskowała. Wicemarszałek poinformowała, że takiego dokumentu nie ma. Posłanka wyraziła oburzenie i opuściła posiedzenie komisji.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie poprawki Senatu.

Najbardziej rozbudowana grupa poprawek - jak zaznaczono w uzasadnieniu Senatu - "uzupełnia i doprecyzowuje zapisy ustawy w zakresie dokonywania czynności w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych". Dotyczą one założenia konta w tym systemie, uwierzytelnienia tożsamości osoby, która założyła to konto i weryfikacji jej uprawnień.

Senatorowie zaprponowali również poprawki uzupełniające przepisy dotyczące Systemu Obsługi List Refundacyjnych oraz wprowadzające okres przejściowy dla stosowania dotychczasowych zasad w procedurze składania wniosków o refundację leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH