Sejm: komisja przyjęła zmiany dotyczące rejestrów medycznych i e-dokumentacji FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się we wtorek (18 lipca) rządowym projektem zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Chodzi o zasady tworzenia, prowadzenia i finansowania rejestrów medycznych oraz sprecyzowanie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Nowelizacja przewiduje między innymi, że utworzenie rejestru medycznego może nastąpić na wniosek „podmiotów wykonujących działalność leczniczą, Narodowego Funduszu Zdrowia albo innych jednostek podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia”.

- Zgodnie z projektem administratorem rejestrów nie będzie już minister zdrowia, ale m.in. podmioty prowadzące działalność leczniczą. Rejestry prowadzić może także NFZ oraz inne jednostki podległe ministrowi - mówił podczas pierwszego czytania projektu wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

- Wprowadzona zostanie regulacja, umożliwiająca ministrowi zdrowia wskazanie - w drodze rozporządzenia - świadczeniodawców, którzy nieodpłatnie będą przekazywać dane do powstałych rejestrów medycznych - dodał.

Podmiot prowadzący rejestr medyczny będzie nieodpłatnie udostępniał Narodowemu Funduszowi Zdrowia dane gromadzone w rejestrze. Będą one przetwarzane przez NFZ w celu:
• weryfikacji poprawności rozliczenia ze świadczeniodawcami
• kontroli celowości finansowania udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej
• monitorowania zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Administratorem danych gromadzonych w rejestrze medycznym będzie podmiot prowadzący taki rejestr. W projekcie proponuje się, aby „w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych w czasie eksploatacji systemu teleinformatycznego administrator danych może powierzyć przetwarzanie danych zawartych w rejestrze medycznym podmiotom wyspecjalizowanym w utrzymywaniu infrastruktury techniczno-systemowej i zapewnianiu obsługi technicznej systemów teleinformatycznych” (w formie outsourcingu).

Gryza zaznaczył, że nowością jest także dodatkowy mechanizm dofinansowania przez resort zdrowia tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Minister będzie mógł przeznaczyć na ten cel środki nie tylko w ramach puli na finansowanie programów polityki zdrowotnej (o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), ale także zyska możliwość udzielenia dotacji celowej podmiotowi prowadzącemu rejestr medyczny.

- Główne cele projektowanej nowelizacji to usprawnienie funkcjonowania rejestrów medycznych oraz umożliwienie gromadzenia i unifikowania przez NFZ danych z różnych rejestrów i baz medycznych - podsumował Piotr Gryza.

Nowelizacja przewiduje także doprecyzowanie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), która ma obejmować nie tylko e-recepty i e-skierowania, ale także „dokumenty wytworzone w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP”.

Komisja przyjęła po pierwszym czytaniu projekt zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Za głosowało 13 posłów, trzech się wstrzymało. Głosów przeciwnych nie było.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH