Sejm: komisja przyjęła zmiany dotyczące informatyzacji ochrony zdrowia FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się w środę (8 czerwca) m.in. sprawą wydłużenia terminu - z sześciu do 18 miesięcy - w jakim Narodowy Fundusz Zdrowia powinien zaktualizować informatyczny system monitorowania programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza podkreślał w trakcie posiedzenia komisji, że przesunięcie terminu jest konieczne z kilku powodów. Wskazał, że niezbędna jest m.in. stosowna nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Dodał, że trzeba zgrać terminy osiągnięcia pełnej funkcjonalności systemu SMPT (rozwiązanie  monitorujące programy lekowe) z datą wejścia w życie kilku znowelizowanych artykułów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Te zapisy wchodzą w życie 1 lipca 2017 r. i do tego czasu w pełni zaktualizowany ma być także system monitorowania programów lekowych - powiedział Piotr Gryza.

Poseł Ewa Kopacz (PO), była minister zdrowia pytała, czy prolongowanie terminu zakończenia prac nad systemem nie spowoduje zaniechania prac nad nowymi programami lekowymi.

- Kolejne programy lekowe będą rozpatrywane w normalnym trybie - zapewniał minister Gryza. - Prace nad SMPT związane są także z funkcjonowaniem całego systemu informatycznego NFZ i niezbędnym wprowadzeniem do SMPT danych dotyczących wszystkich już prowadzonych programów lekowych - tłumaczył.

Podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia odbyło się także pierwsze czytanie projektu zmiany w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej recept wystawianych przez pielęgniarki i położne.

Chodzi o możliwość zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia z 28 października 2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne, zanim przygotowane zostanie docelowe rozporządzenie na podstawie znowelizowanego prawa farmaceutycznego.

Nowelizacja ma być także zgodna z zapisami ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, m.in. przewidującymi wystawianie recept elektronicznych.

Poseł Joanna Kopcińska (PiS) wyjaśniała, że zmiana ma charakter formalno-legislacyjny. - Poprawka w żaden sposób nie ograniczy możliwości wypisywania recept przez pielęgniarki i położne, przewidziane w już przyjętych przepisach - zaznaczyła poseł Kopcińska.

- Aby jednak w przyszłości pielęgniarki i położne mogły bez przeszkód wypisywać recepty, konieczna jest zgodność w tym zakresie kilku aktów prawych, w tym: ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy Prawo farmaceutyczne - wyliczała Joanna Kopcińska.

Oba projekty (dotyczące systemu monitorowania programów lekowych i recept) zostały przyjęte przez sejmową komisję zdrowia i trafią do drugiego czytania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH