PAP/Rynek Zdrowia | 23-11-2019 18:51

Ruszył maraton programowania Hackathon+. Cel: pokonywanie barier dostępności

W ramach programu Dostępność Plus przełamujemy bariery - mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w sobotę zainaugurowała maraton programowania Hackathon+. Jego uczestnicy będą szukać rozwiązań ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się, między innymi w przestrzeni wirtualnej.

Uczestnicy będą szukać rozwiązań, które ułatwią życie osobom z niepełnosprawnościami i seniorom Fot. Archiwum

- To program, dzięki któremu chcemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, aby każdy z nas, niezależnie od stopnia swojej sprawności, mógł z niej w pełni korzystać - zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.

Uczestnikom życzyła, aby w ramach pomysłów, które narodzą się podczas maratonu programowania, powstawały rozwiązania, które będzie można wdrażać. Zadeklarowała też, że resort funduszy i polityki regionalnej będzie szukał środków na ten cel.

Hackathon+, który rozpoczął się w sobotę po południu i potrwa do niedzieli zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przez weekend jego uczestnicy będą szukać rozwiązań, które ułatwią osobom z niepełnosprawnościami i seniorom poruszanie się, między innymi w przestrzeni wirtualnej. Udział w wydarzeniu bierze ponad 100 uczestników podzielonych na ponad 20 zespołów.

Celem Hackathonu+ jest stworzenie aplikacji mobilnych i serwerów internetowych lub ich prototypów, dzięki którym będzie możliwe pokonywanie barier dostępności. Narzędzia mają poprawić jakość życia i umożliwić niezależne funkcjonowanie osobom mającym szczególne potrzeby. Innowacyjne rozwiązania mogą dotyczyć wielu obszarów, między innymi architektury, transportu, cyfryzacji czy usług.

W niedzielę minister Jarosińska-Jedynak ogłosi zwycięzców i wręczy im nagrody. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce otrzyma 20 tys. zł, drugie miejsce - 12 tys. zł, a trzecie miejsce - 8 tys. zł.

Łukasz Pawłowski - PAP