Ruszy pilotaż Centralnego Wykazu Ubezpieczonych

Centralny Wykaz Ubezpieczonych (CWU) od 1 października da możliwość sprawdzania online, czy pacjent ma prawo do ubezpieczenia. Na początek nie we wszystkich placówkach w Polsce, a jedynie w tych, które się zgłoszą do pilotażu.

Oficjalnie system ma ruszyć w styczniu 2013 r. Ale NFZ lada dzień rozpocznie rekrutację i będzie zachęcać placówki medyczne, żeby się włączyły do pilotażu. 

Projekt nowego sposobu weryfikacji uprawnień do leczenia w ramach publicznej składki powstał po masowym proteście lekarzy, którzy odmówili wystawiania recept m.in. osobom, które nie mają przy sobie dowodu ubezpieczenia. Był to efekt przepisów, które wprowadzała nowa ustawa refundacyjna; zgodnie z nią lekarze, którzy przepisali leki osobie nieuprawnionej, musieliby zwracać pieniądze za refundację.

Jeżeli system zadziała, wystarczy, aby pacjent podał numer PESEL i dokument, który go potwierdzi. Recepcja w przychodni lub lekarz w czasie wizyty zweryfikuje w systemie, czy pacjent ma prawo do bezpłatnej wizyty oraz do refundowanej recepty. Potwierdzeniem będzie zielone światło, które wyświetli się na monitorze komputera. Czerwone będzie oznaczać brak możliwości weryfikacji. Ale nawet wtedy - tak zadecydowało Ministerstwo Zdrowia - pacjent może złożyć oświadczenie, w którym zapewni, że ma ważne ubezpieczenie.

I choć wszystko wydaje się bardzo proste, jest kilka zagrożeń - ostrzega Dziennik Gazeta Prawna. Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Wojciecha Wiewiórowskiego nie ma konkretnych przepisów, które by regulowały zasady weryfikacji dostępu do bazy z informacjami o ubezpieczeniu. Oraz tego, w jaki sposób ma odbywać się nadanie uwierzytelnienia dla osób, które będą mogły korzystać z bazy. 

Obecnie wszystko zależy od resortu zdrowia, który musi wydać rozporządzenie dokładnie określające zasady dostępu do bazy. Bez tego system nie może ruszyć. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH