Rusza testowanie elektronicznego wykazu ubezpieczonych

Pierwsze szpitale i przychodnie w poniedziałek (22 października) dostaną od NFZ dostęp do systemu umożliwiającego sprawdzenie ubezpieczenia pacjenta na podstawie jego numeru PESEL. Tzw. system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) jest testowany w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Oficjalny start testów eWUŚ nastąpił 15 października. Kilka dni trwały jednak weryfikacja wniosków i przyznanie loginów. Placówki lecznicze z trzech wymienionych województw będą miały dostęp do bazy, żeby przetestować system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców. eWUŚ umożliwi szpitalom, przychodniom i gabinetom dostęp do danych wykazu ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sytuacji pacjentów w tych trzech regionach na razie to nie zmienia. Nadal idąc do lekarza muszą mieć przy sobie książeczkę zdrowia lub druk RMUA, poświadczający opłacenie składek zdrowotnych.

- Dopiero od stycznia 2013 r. będą mogli podać tylko PESEL i przedstawić dokument potwierdzający tożsamość. Testy mają do tego czasu sprawdzić działanie systemu i pomóc w poprawieniu ewentualnych błędów - poinformowała rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek.

W świętokrzyskim szpitale, przychodnie, poradnie, a nawet gabinety prywatne mogą zwracać się do regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o dostęp do systemu eWUŚ. Od początku przyszłego tygodnia powinno go mieć kilkadziesiąt placówek, które pierwsze złożyły wnioski.

Podobne założenia ma testowanie systemu w województwie mazowieckim. Także tutaj o dostęp do eWUŚ może ubiegać się każda placówka mająca kontrakt z NFZ.

W ocenie rzeczniczki mazowieckiego NFZ Wandy Pawłowicz, zainteresowanie dyrektorów placówek leczniczych systemem eWUŚ jest bardzo duże - docelowo zdejmuje on z placówek i lekarzy odpowiedzialność za sprawdzenie, czy pacjent ma ubezpieczenie i czy jego leczenie będzie zrefundowane.

Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim dostęp do systemu od poniedziałku będzie miało sześć wybranych placówek, które będą sprawdzać, co można w nim jeszcze ulepszyć.

- To grupa reprezentatywna, z którą będzie można dokładnie przeanalizować działanie systemu. Na podstawie uwag łatwiej będzie przygotować instrukcje dla poszczególnych rodzajów placówek ochrony zdrowia w regionie. Po takim przygotowaniu stopniowo będziemy zwiększać liczbę upoważnionych do dostępu do eWUŚ - poinformował rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ Jan Raszeja.

Kolejne w testach będą województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, podlaskie i lubelskie. Pozostałe dostęp do systemu otrzymają w listopadzie.

Wydane placówkom medycznym upoważnienia będą obowiązywały także po 1 stycznia i nie będzie potrzeby ich uaktualniania.

Pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawany będzie mógł być PESEL rodziców. Pacjent w rejestracji będzie musiał okazać dokument z numerem PESEL.

NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH