Rozwiązania telemedyczne dla seniorów FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Struktura demograficzna polskiego społeczeństwa zmienia się dynamicznie. Systematyczny spadek liczby urodzeń przy wydłużającym się przeciętnym czasie życia spowodował wzrost odsetka ludzi starszych w społeczeństwie. Osoby po 65. roku życia stanowią obecnie około 13% populacji Polski.

Osoby te częściej niż ludzie młodsi. Przekłada się to na fakt, że ponad 30% wydatków zdrowotnych w naszym kraju jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne osób starszych. Wraz z wiekiem wzrasta częstość tzw. polipatologii, czyli występowania kilku schorzeń przewlekłych u jednego pacjenta.

Z wiekiem zwiększa się również odsetek chorych obłożnie lub obciążonych zaburzeniami funkcji poznawczych, wymagających pomocy osób trzecich, często w najbardziej podstawowym wymiarze.

Wyzwania demograficzne
Opisane zjawisko stawia szereg strukturalnych wyzwań, zarówno w wymiarze społecznym, jak i ekonomicznym. Należą do nich m.in.:
• konieczność optymalizacji finansowania świadczeń zdrowotnych oraz socjalnych osób starszych
• potrzeba pomocy w organizacji życia i zaspokajaniu potrzeb osób starszych, których samodzielność jest ograniczona
• potrzeba wiedzy o procesach starzenia się organizmu oraz o biologicznych, medycznych i społecznych konsekwencjach tego procesu i możliwościach wspierania osób starszych z myślą o zachowaniu przez nie samodzielności
• konieczność opracowania programów profilaktycznych mających na celu zachowanie sprawności fizycznej i psychicznej do późnego wieku i ograniczenie kosztów opieki medycznej i usług opiekuńczych.

Wciąż mierzymy się z sytuacją, w której na 38 milionów mieszkańców naszego kraju (tj. na ponad 4 miliony osób w wieku geriatrycznym) przypada niespełna 400 geriatrów. Zbyt mało jest wykwalifikowanych pielęgniarek geriatrycznych, pracowników socjalnych, tzw. asystentów osoby starszej.

Obecnie nie istnieje również w Polsce zintegrowany system zdalnego monitorowania i oceny pacjentów w wieku podeszłym, pozostających pod opieką domową, opieką w ramach domów pomocy społecznej oraz przebywających w zakładach pielęgniarsko-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych.

To system, mogący częściowo zastąpić konieczność zgłaszania się pacjenta w wieku podeszłym do kontroli lekarskiej zwłaszcza po to, żeby dokonać podstawowych pomiarów medycznych (ciśnienie tętnicze, wysycenie krwi tlenem, EKG) czy oceny kwestionariuszowej (ocena nastroju i ewentualnie występowania depresji czy oceny funkcji poznawczych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH