Nowoczesne rozwiązania informatyczne i telemedyczne są szansą na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. NFZ powinien refinansować ich stosowanie - oceniają eksperci z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Autorzy sepcjalnego raportu przygotowanego przez KPP  uważają, że wdrożenie technologii teleinformatycznych spowoduje usprawnienie pracy placówek opieki zdrowotnej, a przez to poprawi skuteczność i efektywność służby zdrowia. Ich zdaniem, nowoczesne rozwiązania pozwolą obniżyć koszty udzielania świadczeń medycznych o 25-40 proc. - podaje PAP.

Z raportu wynika, iż dzięki informatyzacji systemu ochrony zdrowia spadają koszty działania administracji. Rośnie natomiast satysfakcja pacjentów zarówno dzięki skróconemu czasowi oczekiwania na wizytę, jak i zwiększonej dostępności usług. Zmniejsza się ryzyko błędów lekarskich. Personel medyczny mniej czasu poświęca na wypełnianie dokumentacji medycznej i sprawdzanie uprawnień ubezpieczeniowych chorego oraz usług przysługujących mu w ramach ubezpieczenia.

W ocenie ekspertów, efekty te osiągane są przez szybszy i pewniejszy dostęp do bardziej kompletnych, dokładnych i ujednoliconych danych i informacji, możliwość półautomatycznej i automatycznej analizy danych oraz przyspieszenia przesyłania danych i informacji, a także zmniejszenie liczby powtarzalnych czynności (np. badań diagnostycznych).

KPP przypomina, iż w Polsce rozwiązania telemedyczne nie są upowszechnione na szeroką skalę. Dlatego konieczne są decyzje Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o refinansowaniu procedur medycznych wykorzystujących nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne.

Autorzy raportu podkreślają, że kliniczne zastosowania telemedycyny są bardzo różnorodne. Przydają się bardzo m.in. wtedy, gdy istnieją bariery uniemożliwiające przekazanie informacji między pacjentem a pracownikiem ochrony zdrowia oraz gdy dostęp do informacji ma podstawowe znaczenie dla wyznaczenia właściwego postępowania. Szczególne miejsce zajmują w telemedycynie systemy wideotelekonferecyjne, służące do realizacji konsultacji na terenach odległych od ośrodków specjalistycznych.

Według badań TNS OBOP z 2008 r., aż 65 proc. Polaków w ogóle nie słyszało o usługach telemedycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH