Raport: co piąta placówka medyczna nie wdroży w terminie e-dokumentacji FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Aż 21% placówek nie zdąży w pełni dostosować się do wymagań związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM), przed 1 sierpnia 2017 roku - wynika z raportu "Wyzwania IT Ochrony Zdrowia 2015-2017".

Raport opracowany został przez firmę BMM Sp. z o.o., na podstawie badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli 115 jednostek ochrony zdrowia.

W zdecydowanej większości jednostek trwają przygotowania do uruchomienia elektronicznej dokumentacji medycznej. Stopień zaawansowania prac w poszczególnych placówkach jest jednak bardzo zróżnicowany. Swoją gotowość do przejścia na EDM wysoko ocenia 31% podmiotów biorących udział w badaniu. Co niepokojące, aż 11% do tej pory nie rozpoczęło jeszcze przygotowań.

Odwlekanie niezbędnych prac
powoduje, że aż 21% uczestniczących w badaniu oceniło, że nie zdąży spełnić ustawowych wymagań przed obowiązkowym terminem. 26% badanych już jest przygotowana lub zdąży dostosować się jeszcze przed 1 stycznia 2017.

- Największą grupę (54%) stanowią placówki które deklarują, że prace związane z uruchomieniem elektronicznej dokumentacji medycznej zakończy dopiero w okresie pomiędzy 1 stycznia a 1 sierpnia 2017 roku. Wiąże się to ze sporym ryzykiem i z pewnością, biorąc pod uwagę upływający czas, nie jest to powód do nadmiernego entuzjazmu - podają autorzy raportu.

Podmioty o najwyższym stopniu gotowości do uruchomienia elektronicznej dokumentacji wyraźnie podkreślały rolę regionalnych programów informatyzacji jednostek ochrony zdrowia.

Wysoki stopień zaawansowania prac nad wdrożeniem EDM poszczególnych jednostek, zauważalny szczególnie w województwie podkarpackim i mazowieckim, wynika wprost z ich udziału w projektach budowy Regionalnych Systemów Informacji Medycznej.

- Wdrożenie systemu, jego dostosowanie do wymagań ustawowych oraz potrzeb samej placówki, a następnie pełne uruchomienie wszystkich składowych jest procesem długim, trwającym nawet 2-3 lata. Dla sporej grupy badanych, data 1 sierpnia 2017 roku wciąż wydaje się odległa, jednak biorąc pod uwagę czas niezbędny do właściwego wdrożenia systemu EDM, pozostało go niewiele - czytamy w raporcie.

Rozwiązaniem wskazywanym przez jednostki będące na zaawansowanym etapie wdrożenia EDM, może być skoncentrowanie się w pierwszej kolejności na wdrożeniu systemów medycznych oraz ich właściwym zintegrowaniu. - Rozbudowę lub wymianę rozwiązań w części administracyjnej można odłożyć, ponieważ nie są to prace priorytetowe z punktu widzenia wprowadzenia EDM - zauważają badani.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH