Raport Boniego m.in. o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych

Centralny Wykaz Ubezpieczonych oraz elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych - to m.in. projekty realizowane i nadzorowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W raporcie przedstawionym w poniedziałek (23 kwietnia) w dziale poświęconym najbliższym planowanym zmianom czytamy, że od 1 września placówki służby zdrowia będą mogły w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych uzyskiwać elektroniczne potwierdzenie, że pacjent ma prawo do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Minister Boni podkreśla, że by udowodnić prawo do świadczenia zdrowotnego, wystarczy PESEL. Nie będzie już potrzebny druk ZUS RMUA. Jeśli nie będzie można potwierdzić naszego prawa do ubezpieczenia numerem PESEL (bo np. lekarz nie ma dostępu do internetu), będzie można przedstawić zaświadczenie (np. ZUS RMUA czy legitymację rencisty lub emeryta), albo po prostu złożyć oświadczenie, że jesteśmy ubezpieczeni.

Zarysy projektu szef MAC przedstawił w styczniu po proteście lekarzy przeciwko przepisom refundacyjnym. Lekarze podkreślali, że nie mają narzędzi, np. odpowiedniego systemu komputerowego, umożliwiających im wywiązanie się z obowiązku potwierdzania uprawnień pacjenta.

Raport opisuje ponadto inny nadzorowany przez MAC projekt dot. ochrony zdrowia - elektroniczną platformę gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), który ma się zakończyć we wrześniu 2014 roku. Platforma ma umożliwić placówkom ochrony zdrowia oraz pacjentom m.in. dostęp do wybranych danych medycznych, w tym historii choroby oraz umożliwić im zapisy na wizyty lekarskie. Budżet programu wynosi ponad 712 mln zł.

MAC wskazał, że dotychczas zrealizowano m.in. dostawy sprzętu oraz budowę trzech prototypów systemów: statystyki, e-recepta oraz internetowe konto pacjenta. Przygotowywane jest główne postępowanie przetargowe (o wartości ok. 486 mln zł) na zaprojektowanie, realizację i nadzór gwarancyjny systemów w ramach projektu. W styczniu NIK wskazała na uchybienia dot. realizacji projektów CSIOZ, m.in. nieprawidłowości stosowania procedury zamówień publicznych oraz brak koordynacji i formalnej współpracy pomiędzy CSIOZ i NFZ.

Jako działania naprawcze wskazano m.in. ustanowienie przez ministra zdrowia wzmożonego nadzoru nad zamówieniami publicznymi realizowanymi przez CSIOZ oraz stały monitoring realizacji projektu ze strony resortu zdrowia, MAC oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. CSIOZ ma też przygotować plan naprawczy i usunąć uchybienia wskazane przez NIK, jednocześnie gwarantując terminową realizację projektu.

Drugi, mniejszy projekt realizowany przez CSIOZ to platforma udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych. Termin zakończenia to grudzień 2012 r., a koszt to ponad 53 mln zł. Ponadto na listę projektów rezerwowych MAC wpisano nowy projekt - "Elektroniczna platforma konsultacyjnych usług telemedycznych Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz sieci szpitali wysokospecjalistycznych". Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH